Ուկրաինան ու Թուրքիան դատապարտել են Արցախի նախագահի ընտրությունը, իսկ պաշտոնական Երևանն ուղերձ չի հղել. Գեղամ Մանուկյան (Տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի համար զարմանալի է, որ պաշտոնական Երևանից շնորհավորական ուղերձ չի հղվել Արցախի նոր նախագահին:
Նա կարծում է, որ ՀՀ ԱԺ աշնանային նստաշրջանի առաջին հարցը պետք է լիներ Արցախի նախագահին ողջույնի ուղերձ հղելու հարցը:
Մանուկյանը նշեց, թե որոշ երկրներ` Ուկրաինան, Թուրքիան դատապարտել են այս ընտրությունը ու, նրա խոսքով, որքան էլ զարմանալի է` պաշտոնական Երևանից մինչև օրս որևէ շնորհավորական ուղերձ Արցախի նախագահին չի հղվել:
«Ամեն դեպքում, ՀՀ ԱԺ այս բարձր ամբիոնից ցանկանում եմ ողջունել Արցախի Հանրապետության մեր քաղաքացիներին, որոնց ներկայացնող մարմինը` Ազգային ժողովը, հանդես բերեց վճռականություն , միասնականություն, պահի թելադրանքը ամբողջությամբ գիտակցելով` առաջին իսկ քվեարկությամբ Արցախի նախագահ ընտրեց Սամվել Շահրամանյանին: Շատ պատասխանատու փուլ է Արցախի համար, երբ երկիրը դիմագրավում է լուրջ մարտահրավերների, բայց Արցախում ընտրվեց նախագահ, որից հայ ժողովուրդն ակնկալում է վճռականություն, որոշում կայացնելու ունակություն, հանրությանը համախմբելու և բոլոր մարտահրավերները դիմագրավելու համառություն ու կամք»,- ԱԺ-ում հայտարարեց Մանուկյանը:

Гегам Манукян: Власти Армении до сих пор не поздравили Самвела Шахраманяна с избранием на пост президента Арцаха
Республика Арцах сталкивается с непростыми испытаниями, заявил сегодня на заседании парламента оппозиционный депутат фракции «Армения» Гегам Манукян.
«Хотел бы с этой высокой трибуны Национального Собрания Армении от имени наших коллег, соотечественников поприветствовать наших граждан и соотечественников из Арцаха, представительский орган которых – Национальное собрание – продемонстрировал решительность, единство, осознавая всю серьезность момента, избрав Самвела Шахраманяна президентом Республики Арцах. Это очень ответственный этап для Арцаха, когда страна противостоит серьезным вызовам: политическим, военно-политическим, внутренним, гуманитарным, но в Арцахе был избран президент, и армянский народ ждет от него решительности, способности принимать решения, объединять общественность», - сказал он.
По словам Манукяна, общество Армении, армянский народ поздравили Самвела Шахраманяна, некоторые страны – Украина, Турция осудили эти выборы, и странно, что официальный Ереван до сих пор не направил поздравления новоизбранному президенту Арцаха Самвелу Шахраманяну.