ԱՄՆ-ի հետ վարժանքներ անցկացնելու Հայաստանի որոշումը խորը վերլուծության կենթարկվի Երևանի հետ. Պեսկով
ՀԱՊԿ-ի հետ վարժանքներ անցկացնելուց Հայաստանի հրաժարվելը և ԱՄՆ-ի հետ զորավարժություններ անցկացնելու որոշումը պահանջում են խորը վերլուծություն, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իհարկե, այն ֆոնին, թե ինչպես Հայաստանը ցանկություն չի հայտնել ՀԱՊԿ-ի հետ վարժանքներ անցկացնել և այժմ հայտարարում է ամերիկացիների հետ վարժանքներ անցկացնելու ցանկության մասին՝ շատ խորը վերլուծություն են պահանջում, որպեսզի պարզեք, թե կոնկրետ ինչու է Հայաստանը նման որոշումներ ընդունում, ինչ նպատակներ են հետապնդում»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
«Իհարկե, մենք կփորձենք հասկանալ և հասկանալ այս ամենը։ Բայց մենք դա ամեն դեպքում կանենք հայկական կողմի հետ սերտ գործընկերային երկխոսության միջոցով», - նշել է նա։

Решение Армении провести учения с США требуют глубокого анализа совместно с Ереваном – Песков
Отказ Армении проводить учения с ОДКБ и намерение проводить учения с США требуют глубокого анализа, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Безусловно, на фоне того, как Армения не изъявила желания проводить учения с ОДКБ и теперь заявляет желание проводить учения с американцами, наверное, для нас это такие решения, которые требуют весьма и весьма глубокого анализа с тем, чтобы разобраться, почему именно Армения принимает такие решения, какие цели преследуются», - сказал Песков журналистам.
«Конечно, мы все это будем пытаться осмыслить и понять. Но будем это в любом случае делать в тесном партнерском диалоге с армянской стороной», - отметил он.