«Ուրալյան ավիաուղիների» ուղևորատար ինքնաթիռը դաշտում վթարային վայրէջք է կատարել (Տեսանյութ)
Ռուսական «Ուրալյան ավիաուղիներ» ավիաընկերության Airbus A320 ինքնաթիռը, որը Սոչիից մեկնում էր Օմսկ, վթարային վայրէջք է կատարել Նովոսիբիրսկի մարզում՝ Ուբինսկի շրջանի ցորենի դաշտում։ Ինքնաթիռում գտնվել է 159 ուղևոր, այդ թվում՝ 23 երեխա, ինչպես նաև անձնակազմի 6 անդամ։ Միջադեպի հետևանքով ոչ ոք չի տուժել։
Ինքնաթիռն ահազանգ է հնչեցրել և Նովոսիբիրսկի օդանավակայանում վայրէջքի թույլտվություն է խնդրել։ Խնդիրներ են առաջացել հիդրավլիկ համակարգի հետ, և մտավախություններ են առաջացել, որ պահեստային օդանավակայանում վայրէջքի ժամանակ կարող են խափանվել արգելակները։ Անձնակազմը որոշում է ընդունել ինքնաթիռն իջեցնել դաշտում՝ օդանավակայանից դուրս։
Ուղևորներից մեկը բուժօգնության կարիք է ունեցել, քանի որ նրա մոտ բարձրացել է ճնշումը։
Ուղևորներին ժամանակավորապես տեղավորել են Ուբինսկոյե գյուղի մշակույթի տանը։ Նրանց Նովոսիբիրսկ տեղափոխելու համար ուղարկվել են ավտոբուսներ։

Экипаж самолета "Уральских авиалиний" посадил его на пшеничное поле ()
Экипаж самолета "Уральских авиалиний" посадил борт на пшеничное поле, сообщил ТАСС глава Убинского района Новосибирской области Олег Конюк.
"Сели на большое пшеничное поле. Очень повезло, что нашли его. Это самое большое поле тут у нас", - сказал Конюк.
Совершивший аварийную посадку самолет направлялся из Сочи в Омск и ранее запросил посадку в аэропорту Новосибирска по техническим причинам. Решение принял экипаж самолета. Позже стало известно, что судно село на грунт в Убинском районе Новосибирской области. На борту находились 159 пассажиров, в том числе 23 ребенка, и 6 членов экипажа.
По предварительным данным, пострадавших нет. Пассажиры эвакуированы. Западно-Сибирская транспортная прокуратура начала проверку по факту инцидента.