Պուտին. Եթե Հայաստանն ինքը ճանաչեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, ապա մենք ի՞նչ պետք է անենք
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ չի կարծում, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններում շրջադարձ կա։
«Մենք տեսնում և հասկանում ենք, թե ինչ է կատարվում։ Այս մասին շատ կարելի է խոսել։ Մենք առաջարկել ենք կարգավորման մեր տարբերակները։ Հայաստանը վերահսկում էր յոթ շրջան, մենք առաջարկեցինք Ադրբեջանի հետ համաձայնության գալ այնպես, որ երկու շրջանները՝ Քելբաջարն ու Լաչինը, մնան փաստացի Հայաստանի վերահսկողության տակ, նաև Ղարաբաղը, սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը չհամաձայնեց դրան, թեև մենք մեկ տասնամյակ փորձել ենք համոզել Հայաստանի ղեկավարությանը։ Երբ հարցնում էինք՝ ի՞նչ եք անելու, մեզ պատասխանում էին՝ կռվելու ենք։ Լավ։ Ի վերջո, ամեն ինչ հասավ այն իրավիճակին, որն այժմ ստեղծվել է»,- ասել է Պուտինը:
Նրա խոսքով, խոսքը ոչ միայն վերջին հակամարտության արդյունքների մասին է, այլև այն, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։
«Եվ Պրահայի հայտարարությունը սա ֆիքսեց թղթի վրա։ Մենք գիտենք այս մասին։ Հիմա նախագահ Ալիևն ինձ ասում է՝ դուք գիտեք, որ Հայաստանը ճանաչել է, որ Ղարաբաղը մերն է, որ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այլևս դրված չէ սեղանին, այն լուծված է։ Եվ դա հրապարակավ հայտարարեց Հայաստանի ղեկավարությունը։ Սա մեր որոշումը չէ, այլ Հայաստանի ղեկավարությանը»,- նշել է նա։
«Եթե այդպես է, ասում են մեզ, ապա բոլոր հարցերը, եթե ուզում եք ինչ-որ բան անել Ղարաբաղի հարցում, պետք է մեզ հետ լուծվեն երկկողմանի հիմունքներով։ Դե, ինչ կարող ենք ասել այստեղ։ Այստեղ ասելու բան չկա, եթե Հայաստանն ինքը ճանաչեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, ապա մենք ի՞նչ պետք է անենք»,- ասել է Պուտինը։

Путин: Армения признала Карабах частью Азербайджана, и что нам делать
Президент России Владимир Путин заявил, что не считает, что в отношениях с Арменией есть какой-то разворот.
«Мы видим и понимаем, что происходит. Об этом можно много говорить. Мы предлагали свои варианты урегулирования. Армения контролировала семь районов, мы предлагали договорится с Азербайджаном таким образом, чтобы два района – Кельбаджарский и Лачинский, остались под юрисдикции фактически Армении и весь Карабах, но руководство Армении с этим не согласилось, хотя мы пытались убедить армянское руководство в течение десятилетия. На наш вопрос, что вы будете делать, нам отвечали - будем сражаться. Ну ладно. В конечном итоге все пришло к ситуации, которая сейчас сложилась», - заявил Путин.
По его словам, дело не только в результатах последнего конфликта, но дело еще и в том, что армянское руководство по существу признало суверенитет Азербайджана над Карабахом.
«И в пражском заявлении зафиксировало это на бумаге. Мы знаем об этом. Теперь мне президент Алиев говорит, вы же знаете, что Армения признала, что Карабах наш, что вопрос о статусе Карабаха больше не стоит, он решен. И армянское руководство об этом публично заявило, посчитав всю территорию до 1991 года в рамках азербайджанской СССР и назвав цифру, в которую входят и территории самого Карабаха. Это же не наше решение, а армянского руководства», - отметил он.
«Если так, говорят нам, то все вопросы, если вы хотите чем-то заниматься по Карабаху, должны с нами решать на двусторонней основе. Ну а что нам сказать здесь. Здесь и сказать нечего, если сама Армения признала, что Карабах - часть Азербайджана, ну что нам делать», - заявил Путин.