Խստորեն դատապարտում ենք լրագրող Անի Գևորգյանի դեմ հարձակումներն ու հետապնդումները. ՀԺՄ
«Նիկոլ Փաշինյանի՝ հուլիսի 25-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսից հետո վիրավորանքների և ոտնձգությունների արշավը լրագրողների, հատկապես՝ Aravot.am-ի լրագրող Հռիփսիմե Ջեբեջյանի  և «NewDay.am» լրատվական կայքի խմբագիր Անի Գևորգյանի նկատմամբ ներկայումս պրոյեկտվել է Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրությունները լուսաբանող Անի Գևորգյանի վրա: Ասուլիսից հետո լրագրողի հասցեին համացանցում և էլեկտրոնային նամակներով տարածվող սպառնալիքները, ծանր վիրավորանքները, հայհոյանքները և ֆիզիկական հաշվեհարդարի կոչերը նոր թափ են հավաքել:
Այսպես՝ սեպտեմբերի 11-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորող Տիգրան Ավինյանի քարոզարշավային հերթական լուրը լուսաբանող Անի Գևորգյանի նկատմամբ հարձակում են գործել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) կուսակցության համակիրները, որոնցից ամենաագրեսիվը եղել է ՔՊ կուսակցության մոլի աջակից մի կին, ով ավելի վաղ նույնպես աչքի էր ընկել լրագրողների հասցեին հնչեցրած ոչ նորմատիվային բառապաշարով, սպառնալիքներով ու ֆիզիկական հաշվեհարդարի կոչով:
Հարձակումը https://www.youtube.com/watch?v=sQYF2QjfYwQ տեսանկարահանված է, հրապարակված է ինչպես լրագրողի, այնպես էլ հենց իր՝ հարձակում գործող կնոջ սոցցանցային էջով:
Ի դեպ, տեսանյութերից մեկում երևում է, թե ինչպես է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համակիրը լրագրող Անի Գևորգյանին հրահանգում https://www.youtube.com/watch?v=FJ1SLAiUshY&t=20s հեռանալ, չլուսաբանել քարոզարշավը, այսինքն՝ խոչընդոտվում է լրագրողի աշխատանքը, սակայն զարմանալիորեն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանի նախընտրական պաստառը վնասող քաղաքացուն ձերբակալող Քննչական կոմիտեն, օրինակ, չի արձագանքում այս աղաղակող առերևույթ հանցանքին, ինչպես չեն արձագանքում Ոստիկանությունը, Գլխավոր դատախազությունը:
Տեղին է նշել, որ այս վարքագիծն առնվազն եթե ոչ՝ խրախուսվում, ապա՝ հավանության է արժանանում հենց Տիգրան Ավինյանի https://www.youtube.com/watch?v=3_yKTuthCO4 կողմից, ով ինքն էր Անի Գևորգյանին հորդորում՝ գնացեք, ձեր թեկնածուի հետ պտտվեք:
Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ. ավելի վաղ քարոզարշավային օրերի ընթացքում Անի Գևորգյանի նկատմամբ սանձարձակ, պետական պաշտոնյային ոչ վայել https://www.youtube.com/watch?v=O_xjZOw0M9A&t=354s վարքագիծ էր ցուցաբերել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Անի Գևորգյանի նկատմամբ կեղտոտ արշավը չի սահմանափակվում միայն լրագրողի նկատմամբ հարձակումներով. թիրախավորվել են նաև վերջինիս ընտանիքի անդամները, որոնց լուսանկարները՝ ամենաայլանդակ մեկնաբանություններով, իշխող ՔՊ-ամերձ շրջանակների կողմից տարածվում են սոցիալական ցանցերում:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է լրագրողի մասնագիտական գործունեության դեմ ուղղված այս արշավը ու դրանց նկատմամբ իրավապահ համակարգի կողմից արձագանքի բացակայությունը: Կրկնակի ստանդարտների կիրառությունը ոչ միայն չի լիցքաթափելու իրավիճակը, որի պատասխանատվությունը բացառապես գործող իշխանությանն ու իրավապահ համակարգինն է, այլև ընդհակառակը, լարվածության ու հասարակության մեջ խորը պառակտվածության նոր շերտեր է ավելացնելու:
Իրավապահ մարմիններին հորդորում ենք հավատարիմ մնալ իրավապահի կոչմանը, իրերին ու երևույթներին չնայել տարբեր պրիզմաների միջով, իսկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուին կոչ ենք անում կառավարել սեփական թիմակիցների ու համակիրների բնազդները և գործողությունները, թույլ չտալ անհարկի լարվածություն ստեղծելով՝ խոչընդոտել լրագրողի պրոֆեսիոնալ աշխատանքը:
Լրագրողների մասնագիտական ազատ աշխատանքը որևէ երկրում ժողովրդավարության հիմնասյուներից մեկի՝ խոսքի ազատության երաշխիքն է, պետական մարմինների և պաշտոնյաների նկատմամբ քաղաքացիների վերահսկողության գործիքը:
Պետական մարմնի կամ պաշտոնյայի աշխատանքի, գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալը քաղաքացու, ընտրողի՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունք է, որն ապահովվում է, այդ թվում՝ լրագրողի աշխատանքով: Լրագրողի անխոչընդոտ աշխատանքի ապահովումը, լրագրողին հարցազրույց կամ մեկնաբանություն տալը պաշտոնյայի, առավել ևս՝ թեկնածուի պարտավորությունն է»։

Осуждаем нападки и преследования в отношении журналиста Ани Геворгян - Союз журналистов Армении
Кампания оскорблений и преследований журналистов, особенно репортера Aravot.am Рипсиме Джебеджян и редактора новостного сайта “NewDay.am” Ани Геворгян, разгоревшаяся после пресс-конференции Никола Пашиняна 25 июля, ныне спроецирована на Ани Геворгян, освещающую предстоящие выборы Совета старейшин Еревана. Тяжкие оскорбления, угрозы и призывы к физической расправе в адрес журналиста в Интернете и в электронных письмах получили новый импульс.
Так, 11 сентября Ани Геворгян, освещавшая предвыборные встречи Тиграна Авиняна, возглавляющего список партии "Гражданский договор", подверглась нападению со стороны приверженцев правящей партии "Гражданский договор" (ГД), самой агрессивной из которых была женщина - ярая сторонница партии ГД, ранее также отличавшаяся ненормативной лексикой, угрозами и призывами к физической расправе в адрес журналистов.
Нападение было снято на видео, размещено на странице в социальной сети как журналиста, так и женщины, совершившей нападение
Кстати, в одном из видеоматериалов видно, как сторонник правящей партии "Гражданский договор" дает указание журналистке Ани Геворгян уйти, не освещать кампанию – тем самым препятствует работе журналиста. Однако, как ни удивительно, Следственный комитет, арестовавший, к примеру, гражданина, повредившего предвыборный плакат кандидата в мэры от правящей партии "Гражданский договор" Тиграна Авиняна, не реагирует на данное вопиющее преступление, равно как не реагируют Полиция и Генеральная прокуратура.
Уместно отметить, что такое поведение как минимум поощряется, если не одобряется, Тиграном Авиняном, который сам призывал Ани Геворгян: “Пойдите пройдитесь с вашим кандидатом”.
Отметим, что это не первый случай: развязное, не подобающее государственному чиновнику поведение в отношении Ани Геворкян ранее в дни предвыборной кампании продемонстрировал председатель НС Ален Симонян.
Грязная кампания в отношении Ани Геворгян не ограничивается нападками на журналистку. Преследованиям подвергаются и члены ее семьи: их фотографии с самыми безобразными комментариями распространяются в социальных сетях близкими к правящей ГД кругами.
Союз журналистов Армении решительно осуждает эту кампанию, направленную против профессиональной деятельности журналиста, отсутствие реакции на нее со стороны правоохранительной системы. Использование двойных стандартов не только не разрядит ситуацию, ответственность за которую лежит исключительно на действующей власти и правоохранительной системе, но, наоборот, добавит новые слои напряженности и глубокого раскола в обществе.
Призываем правоохранительные органы сохранять верность призванию правоохранителя, не смотреть на вещи и явления через различные призмы, а кандидата от партии «Гражданский договор» - контролировать инстинкты и деяния своих соратников и сторонников, не допускать, чтобы излишнее напряжение препятствовало профессиональной деятельности журналиста.
Свободная профессиональная деятельность журналистов – гарантия свободы слова, один из столпов демократии в любой стране, инструмент контроля граждан над государственными органами и должностными лицами.
Получение информации о работе, деятельности государственного органа или должностного лица является гарантированным Конституцией правом гражданина, избирателя, которое обеспечивается, в том числе, деятельностью журналистов. Обеспечение беспрепятственной работы журналиста, дача интервью или комментария журналисту - обязанность должностного лица, тем более кандидата.