Մեզ խորքային ռիսկ է սպառնում. սեպտեմբերի 18-ին կարող ենք արթնանալ՝ մեզ լրիվ օտար Երևանում. Հովհաննիսյան
14/09/2023 10:34
Երևանի ընտրություններ. Գարա՞ժ, թե՞ Ամարաս
Նոր պատերազմի հավանականության պայմաններում Երևանի ընտրությունների հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 18-ը հայ ժողովրդի համար կարող է նշանավորվել նոր ծանր հոգեբանական էջով, որի հեղինակը լինելու է բացառապես հայ հասարակությունը։
Մենք չենք ընտրում գլխավոր «կոմունալշիկ», մենք ընտրում ենք ապագա։ Մինչև ընտրություններ այս միտքը տուն առ տուն պետք է հասցնենք։ Ով ուզում է օգտակար գործ արած լինել երկրի համար՝ ասեք, որ լծվեն այս գործին։
Երևանը սեպտեմբերի 17-ին կամ լինում է պետության մայրաքաղաք՝ հստակ բովանդակությամբ, կամ՝ արևելյան լխկած մի քաղաք, որի մտահորիզոնը  գարաժի, բեսեդկի ու վարչական ռեսուրսի սահմաններում է։
Պայքարը թեկնածուների միջև չէ։ Եվ Ավինյանի օգտին պոտենցիալ քվեարկողները պետք է հասկանան, որը պայքարի Ավինյանի դեմ չէ։ Սա այլ ընտրություն է։ Աղետ բերած իշխող կուսակցության հաղթանակը մայրաքաղաքում ազգային խայտառակության նոր էջ է լինելու։ Ի դեպ, սրանք այն ընտրություններն են, որտեղ «նախկիններ» չկան, ու երևանցին չի կարող թաքնվել «նախկիններին չենք ուզում» ամենափրկիչ ձևակերպման տակ։
Մեզ խորքային ռիսկ է սպառնում. սեպտեմբերի 18-ին մենք կարող ենք զարթնել՝ մեզ լրիվ օտար Երևանում։
Եթե պարտության ու մի ողջ սերնդի զոհելուց հետո, Արցախի շրջափակման ծանրագույն օրերին Երևանը պետք է ընտրի նույն քաղաքական ուժին, շատ տխուր վիճակ է ստացվելու։ Քաղաքական ուժը նույնն է լինելու, բայց իրականությունը՝ լրիվ նոր։
Գարաժի թույլտվության կամ օրինականացման՝ իշխանության շռայլ խոստումները հավաքում են նոր հանրային հոսանք, ստեղծում են նոր տիպի քաղաքացի՝ Homo Garazhicus, նաղդ գարաժապաշտների հասարակություն, որը կարող է թքած ունենալ ցանկացած վեհ գաղափարի վրա։ Մյուս կողմից, որպեսզի չծագեր «Գարաժ, թե Ամարաս» ընտրությունը, ժողովուրդը պետք է իմանար՝ ինչ է Ամարասը։ Իմ տպավորությամբ՝ մեր ժողովրդի մի զգալի հատված ուղղակի չգիտի ինչ է Ամարասը, ու այդ պատճառով էլ շատերի համար հեշտ է առանց տատանվելու ընտրել իր ԳԱՐԱԺԸ։ Այստեղ մի հարց իհարկե, տանջում է. ինչո՞վ ենք զբաղված եղել 30 տարի, որ մեր քաղաքացին այսպիսին է։
Գարաժամայր Երևանը
Ամենաիսկական ու ամենածանր պառակտումը լինելու է սեպտեմբերի 18-ին, եթե հանկարծ պարզվի, որ Երևանը ընտրել է ՔՊ-ին։ Դրանից հետո շատ դժվար է լինելու պատկերացնել հոգեբանական համակեցությունը Ամարաս ընտրած երևանցիների ու ՔՊ ընտրած երևանցիների միջև. «սև ու սպիտակը» այդ դեպքում մանկական ձևակերպում է թվալու։ Իրոք դժվար է լինելու։ Սրանից պետք է ամեն կերպ խուսափել։ «Մեզի պետություն պետք չի, Նիկոլի ցավը տանեմ» հանրային հոսանքը եթե հաղթեց, գոնե մթնոլորտի առումով շատ դժվար է լինելու։
Ինձ շատերը (վստահ եմ՝ շատերը շատերին) հարցնում են՝ ու՞մ ես ձայն տալու, ու՞մ քվեարկենք։ Ես, իհարկե, ունեմ իմ որոշումը, բայց միշտ պատասխանում եմ՝ անպայման մասնակցեք, ընտրեք՝ ում ուզում եք, բացի ՔՊ-ից։ Սա է ընտրությունը, մնացածը քվեարկություն է։

Нам угрожает глубинный риск: 18 сентября мы можем проснуться в совершенно чужом нам Ереване – Ваге Ованнисян
14/09/2023 14:46
Выборы в Ереване – гараж или Амарас?
В условиях вероятности новой войны день после выборов в Ереване, 18 сентября, для армянского народа может ознаменоваться новой тяжелой психологической страницей, автором которой будет исключительно армянское общество.
Мы не выбираем главного «коммунальщика», мы выбираем будущее. До выборов мы должны донести эту мысль в каждый дом. Кто хочет сделать полезное дело для страны, скажите, чтобы взялись за это дело.
Ереван 17 сентября либо станет столицей государства с четким содержанием, либо восточным городом, кругозор которого находится в границах гаража, беседки и административного ресурса.
Борьба идет не между кандидатами. И потенциальные избиратели Авиняна должны понять, что борьба не против Авиняна. Это другой выбор. Победа приведшей к катастрофе правящей партии в столице станет новой страницей национального позора. Кстати, это те выборы, где нет «бывших», и ереванцы не могут прятаться за спасительной формулировкой «бывших не хотим».
Нам угрожает глубинный риск: 18 сентября мы можем проснуться в совершенно чужом нам Ереване.
Если после поражения и гибели целого поколения, в тяжелейшие дни блокады Арцаха Ереван должен избрать ту же политическую силу, то сложится очень печальная ситуация. Политическая сила будет той же, но реальность – совершенно иной.
Щедрые обещания властей о разрешении или легализации гаража создают новое общественное течение, граждан нового типа – Homo Garazhicus, общество почитателей гаражей, которому наплевать на любую возвышенную идею. С другой стороны, чтобы выбор не встал между «гаражом или Амарасом», народ должен был знать, что такое Амарас. По моему впечатлению, значительная часть нашего народа просто не знает, что такое Амарас, и по этой причине для многих легко выбрать свой гараж – без колебаний. И здесь, конечно, не дает покоя один вопрос: чем мы были заняты в течение 30 лет, что у нас такие граждане?
Столица гаражей Ереван
Самый настоящий и тяжелый раскол произойдет 18 сентября, если вдруг выяснится, что Ереван избрал «Гражданский договор». После этого будет очень трудно представить психологическое сосуществование выбравших Амарас и выбравших «Гражданский договор» ереванцев: разделение на «черных и белых» в этом случае покажется детской формулировкой. Действительно будет сложно. Этого нужно всячески избежать.
Если победит общественное течение «нам не нужно государство, да здравствует Никол», то по крайней мере, будет очень сложно в плане атмосферы.
Меня многие (уверен, многие – у многих) спрашивают: за кого ты проголосуешь, за кого проголосовать? У меня, конечно, есть свое решение, но я всегда отвечаю: обязательно примите участие в выборах, проголосуйте за кого хотите, кроме «Гражданского договора». это выбор, остальное – голосование.