Արցախից 9 քաղաքացի է տեղափոխվել Հայաստան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 14-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 9 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի  միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախ վերադարձնել 1 բուժառուի, ով ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել է ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 21 երեխա, 6-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 88 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК 9 пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Сегодня, 14 сентября, 9 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста перевезены в специализированные медицинские центры Армении для оказания неотложной помощи, сообщает Минздрав Арцаха.
В течение дня при посредничестве МККК планируется вернуть в Арцах одного пациента, который был направлен в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находится 21 ребенок, шесть из них в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медцентре получают 88 пациентов, четыре из них находятся в реанимационном отделении, трое – в крайне тяжелом состоянии.