«Հրապարակ». Ռուսական կողմը բանակցում է Ադրբեջանի հետ, սակայն Ադրբեջանը չի համաձայնում մեծ մասշտաբի բեռների փոխադրմանը
14/09/2023 08:55
«Չնայած սեպտեմբերի 11-ին Աղդամով ռուսական Կարմիր խաչը մեկ մեքենա հումանիտար օգնություն մտցրեց Ստեփանակերտ, որը եղել է նախապայմանով, և 24 ժամում պետք է նաև ինն ամիս փակ Լաչինի ճանապարհը բացվեր, սակայն երեկվա դրությամբ Ադրբեջանը դրժել է պայմանավորվածությունը` բացել Լաչինի միջանցքը և հնարավորություն տալ Կարմիր խաչի միջազգային առաքելությանը, ռուս խաղաղապահներին և Արցախ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ մատակարարող մասնավոր ընկերություններին` մուտք գործել Արցախի Հանրապետություն:
Մի քանի օր է՝ ռուսական կողմը բանակցում է Ադրբեջանի հետ` ստանձնած պարտավորությունները կատարելու վերաբերյալ։ Սակայն մեզ ասացին, որ Ադրբեջանը չի համաձայնում մեծ մասշտաբի բեռների փոխադրմանը և ուզում է գալ համաձայնության, որ նաև Կարմիր մահիկով բեռներ տեղափոխեն Ստեփանակերտ: Պայման է դնում, որ ինչքան Աղդամով մտնի, այնքան էլ՝ Լաչինով։ Խաղաղապահները մերոնց փոխանցել են՝ ամեն ինչ անում են, որ Ադրբեջանը կատարի պայմանավորվածությունը, քանի որ դա նախևառաջ հարվածում է իրենց հեղինակությանը»։

«Грапарак»: Российская сторона ведет переговоры в Азербайджаном, однако Баку не соглашается на масштабные грузоперевозки
14/09/2023 11:09
Несмотря на то, что 11 сентября российский Красный Крест доставил через Агдам грузовик с гуманитарной помощью в Степанакерт с предусловием, что через 24 часа должна был быть открыта Лачинская дорога, которая уже 9 месяцев закрыта, однако по состоянию на вчерашний день Азербайджан нарушил договоренность об открытии Лачинского коридора и предоставлении возможности въезда в Республику Арцах миссии Международного комитета Красного Креста, российским миротворцам и частным компаниям, импортирующим товары первой  необходимости в Арцах, пишет газета «Грапарак».
«Уже несколько дней российская сторона ведет переговоры с Азербайджаном о выполнении взятых обязательств. Однако нам сказали, что Азербайджан не соглашается на масштабные грузоперевозки и хочет достичь согласия о перевозке грузов в Степанакерт также посредством Красного Полумесяца. Ставит условие, что через Агдам будет доставляться сколько грузов, столько через Лачин. Миротворцы передали армянской стороне, что делают все, чтобы Азербайджан выполнил договоренность, поскольку это, прежде всего, наносит удар по их авторитету», - пишет газета.