Լարվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում աճում է, Մոսկվան զսպվածության կոչ է անում. Պեսկով
Մոսկվան անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղում աճող լարվածությամբ և զսպվածության կոչ է անում, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Իհարկե, մենք մտահոգված ենք, որ լարվածությունը չի թուլանում, և նույնիսկ աճի միտում ունեն։ Չնայած ամեն ինչին` Ռուսաստանը մնում է անվտանգության հուսալի երաշխավոր։ Մենք շարունակում ենք մեր շփումները և՛ Երևանի, և՛ Բաքվի հետ, և, իհարկե, երկու կողմերին զսպվածության կոչ ենք անում», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով` Մոսկվան կողմերին կոչ է անում գործել նախկինում ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի ոգով` որպես իրավիճակի կարգավորման մաս` «իհարկե, հաշվի առնելով այն նոր իրողությունները, որոնք ի հայտ են եկել դրանից հետո»:

Песков: Напряженность в Нагорном Карабахе растет, Москва призывает к сдержанности
В Москве обеспокоены ростом напряженности в Нагорном Карабахе и призывают к сдержанности, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Безусловно, мы обеспокоены тем, что напряженность не спадает, и даже на некоторых участках имеет тенденцию к росту. Несмотря ни на что, Россия остается надёжным гарантом безопасности. Мы продолжаем наши контакты как с Ереваном, так и с Баку, и, конечно, мы призываем обе стороны к сдержанности», - сказал Песков журналистам в четверг.
По его словам, в Москве призывают стороны к действиям в духе подписанного ранее трёхстороннего документа в рамках урегулирования ситуации «с учётом, конечно, тех новых реалий, которые появились с тех пор».