Հարց է առաջանում՝ միջազգային հանրությունից ո՞վ դեմ կկանգնի, եթե Բաքուն տարածքային հավակնություն ունենա Երևանի, Սևանի կամ Զանգեզուրի նկատմամբ. Քերոլայն Քոքս
15/09/2023 13:13
Արցախի բնիկ հայ քրիստոնյա բնակչությունը կանգնած է իր պատմական հողերից էթնիկ և կրոնական զտումների աճող հավանականության առջև և դեռ որևէ ազգ չի արձագանքել հայ ժողովրդի աղաղակներին, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց  ՄԹ լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, նշելով, թե վշտացած է միջազգային գերտերությունների գործողություններից, որոնք շարունակում են ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ ընդունելու Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Արցախի նկատմամբ։
«Ո՛չ ՄԱԿ-ը, ո՛չ ԵԱՀԿ-ն, ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ ՆԱՏՕ-ն, ո՛չ Ռուսաստանը և ո՛չ էլ՝ ՀԱՊԿ-ի դաշինքը։ Հարց է առաջանում՝ միջազգային հանրությունից ո՞վ դեմ կկանգնի, եթե Բաքուն տարածքային հավակնություներ ունենա Երևանի, Սևանի կամ Զանգեզուրի նկատմամբ։ Ադրբեջանական քաղաքական ղեկավարությունը չի թաքցրել իր ռազմավարական նպատակը, դա է՝ գրավել ձեր հայրենիքը», - ասաց բարոնուհին։
Նա ասաց, թե Ստեփանակերտի «Լեդի Քոքսի վերականգնողական կենտրոնի» հինադիր Վարդան Թադևոսյանը երկու օր առաջ իրեն ասել է հետևյալը. «Սննդի պաշարները վերջանում են, մեկ ձվի արժեքը հիմա 800 դրամ է։ Հոգնել ենք նման պայմաններում ապրելուց, հոգեկան հիվանդ ենք դարձել, կարծես բանտում լինենք՝ չիմանալով, թե որքան ժամանակ պետք է մնանք այստեղ»։
Բարոնուհին ասուլիսի ընթացքում մեջբերեց Հայաստանում գտնվող արցախցիներից մեկի՝ իրեն փոխանցած խոսքերը. «Ամեն օր տեսնում եմ տատիկիս՝ հացի հերթում կանգնած նկարները, նա ամեն օր հերթից ձեռնունայն է տուն վերադառնում։ Եղբայրս ալերգիա ունի, քույրս՝ շաքարային դիաբետ, բայց դեղորայք չեն կարողանում ձեռք բերել։ Սիրտս կտոր-կտոր է լինում, միակ բանը, որ ուզում եմ՝ շրջափակումը վերջանա, որ կարողանանք միասին լինել»։
«Առանց հայկական Արցախի Հայաստանի Հանրապետության գոյությունն էլ ավելի կվտանգվի, քան վտանգված է այսօր» , - հայտարարեց Քոքսը։

Кэролайн Кокс: Политическое руководство Азербайджана не скрывает свою стратегическую цель – захватить вашу Родину
15/09/2023 15:40
Армянское христианское, коренное население Арцаха столкнулось с растущей вероятностью этнической и религиозной чистки на своей исторической земле. Ни один народ ещё не отреагировал на призывы армянского народа, заявила сегодня на пресс-конференции член Палаты лордов парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронесса Кэролайн Кокс.
Она отметила, что огорчена действиями мировых сверхдержав, которые продолжают оказывать давление на Армению, чтобы признать суверенитет Азербайджана над Арцахом.
«Ни ООН, ни ОБСЕ, ни США, ни НАТО, ни Россия, ни ОДКБ. Возникает вопрос, кто из международного сообщества предпримет что-то, если Баку предъявит территориальные претензии в отношении Еревана, озера Севан или Зангезура. Политическое руководство Азербайджана не скрывает свою стратегическую цель – захватить вашу Родину», - сказала баронесса.
Она отметила, что учредитель «Реабилитационного центра имени Керолайн Кокс» в Степанакерте Вардан Тадевосян два дня назад сообщил ей, что в Арцахе заканчиваются запасы продовольствия, стоимость одного яйца достигает 800 драмов, люди устали от жизни в таких условиях, живут как в тюрьме, не зная, сколько времени еще останутся там.
«Без армянского Арцаха существование Армении окажется под еще большей угрозой, чем сегодня», - заявила Кэролайн Кокс.