Ովքեր են Արցախից ռուսական խաղաղապահների կողմից տեղափոխված անձինք. պարզաբանում
Վերջին օրերին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ փորձում են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից մի խումբ քաղաքացիների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն ներկայացնել որպես զինծառայողների տարհանում, այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Հարկ ենք համարում նշել, որ Արցախի Հանրապետությունում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող զինծառայողներ չկան, որի մասին պաշտոնական Ստեփանակերտն ու Երևանը հայտարարել են բազմիցս:
Արցախից ռուսական խաղաղապահների կողմից տեղափոխված անձինք հայաստանյան և արտասահմանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ են, ՌԴ քաղաքացիներ ու նրանց ընտանիքների անդամներ, ինչպես նաև հանրապետությունում շինարարության, հանքարդյունաբերության ոլորտներում ընդգրկված ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող մասնագետներ և բանվորներ, որոնք Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով կորցրել են աշխատանքն ու չեն կարողացել վերադառնալ մշտական բնակության վայր»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Информационный штаб Арцаха опроверг распространяемые азербайджанскими СМИ сведения
В последние дни некоторые азербайджанские СМИ пытаются представить перевозку группы граждан российским миротворческим контингентом в Республику Армения как эвакуацию военнослужащих, сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Считаем необходимым отметить, что в Республике Арцах нет являющихся гражданами РА военнослужащих, о чем неоднократно заявляли официальные Степанакерт и Ереван.
Перевезенные российскими миротворцами из Арцаха лица являются студентами армянских и зарубежных высших учебных заведений, гражданами РФ и членами их семей, а также являющимися специалистами и рабочими гражданами Армении, привлеченными для работы в сферах строительства и горнодобывающей промышленности, которые в результате блокады со стороны Азербайджана потеряли работу и не смогли вернуться в места постоянного проживания», - говорится в сообщении.