ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթություն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատումը. Մեթյու Միլլեր
15/09/2023 10:46
ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթություն են ինչպես Լաչինի միջանցքի վերաբացումը, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Վաշինգտոնի համար առաջնահերթ այս խնդիրներից նա խոսել է ՝ անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյի այցին Երևան, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-ին։
«Նա (խմբ․՝ Լուի Բոնոն) շարունակում է շփումները կարճաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման, և, իհարկե, երկարաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ ընդհանուր խնդրի վերաբերյալ խաղաղ լուծման հասնելու շուրջ, ինչը ես անվանում եմ երկարաժամկետ, բայց մենք իսկապես ցանկանում ենք, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս շուտ», - ասել է Մեթյու Միլլերը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վիճակին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը կրկնել է Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման կարևորությունը։
«Մենք ուզում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի։ Մենք դա հստակ ասել ենք։ Պետքարտուղար Բլինքենը շփումներ է ունեցել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ հստակեցնելու, որ մենք ցանկանում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի՝ Լեռնային Ղարաբաղում իսկապես սարսափելի հումանիտար իրավիճակը հանգուցալուծելու համար», - ասել է Միլլերը։
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուի Բոնոյին: Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝  հումանիտար ճգնաժամը և դրա հաղթահարմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

Открытие Лачинского коридора и установление мира между Арменией и Азербайджаном являются для США приоритетом – Мэтью Миллер
15/09/2023 13:16
Как открытие Лачинского коридора, так и установление окончательного мира между Арменией и Азербайджаном являются для США приоритетами. Как передает «Арменпресс», это заявил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Об этих приоритетных для Вашингтона вопросах он говорил, имея в виду визит госсекретаря США, старшего советника по переговорам на Кавказе Луиса Боно в Ереван, который состоялся 14 сентября.
«Он (Луис Боно: ред.) продолжает обсуждать краткосрочный приоритет, который заключается в повторном открытии Лачинского коридора, и, конечно же, долгосрочный приоритет, который заключается в достижении мирного решения общей проблемы, которую я называю долгосрочной перспективой. Но мы действительно хотим, чтобы это произошло как можно скорее», - сказал Мэтью Миллер.
Касаясь положения населения Нагорного Карабаха, представитель Госдепартамента США подтвердил важность немедленного открытия Лачинского коридора.
«Мы хотим, чтобы Лачинский коридор был открыт немедленно. Мы ясно это сказали. Госсекретарь Блинкен находился в контакте с лидерами как Армении, так и Азербайджана, чтобы дать понять, что мы хотим, чтобы Лачинский коридор был немедленно открыт для разрешения действительно тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе», - сказал Миллер.
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 14 сентября принял старшего советника по переговорам на Кавказе, сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Луиса Боно. Стороны обсудили ситуацию, сложившуюся вокруг Нагорного Карабаха, гуманитарный кризис и усилия по его преодолению, а также вопросы, связанные с урегулированием армяно-азербайджанских отношений.