Տեղամասերում նկատվել է կողմնակի անձանց ներկայություն․ Ականատես
Դիտարկված 30 տեղամասերում քվեարկության նախապատրաստման և տեղամասերի բացման գործընթացը հիմնականում կազմակերպվել է սահմանված ընթացակարգերին համապատասխան, առանց լուրջ խախտումների։
Ընտրական տեղամասեր «Ականատեսի» դիտորդների մուտք գործելու հետ կապված խոչընդոտ չի գրանցվել:
Երկու տեղամասում նկատվել է կողմնակի անձանց ներկայություն: 4/34 տեղամասում ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններից մեկի շտաբի պետը մոտեցել է Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի (ՏԸՀ) անդամներից մեկին և զրուցել վերջինիս հետ, սակայն մեկ րոպե անց նա հեռացվել է ընտրատեղամասից՝ դիտորդի առաջարկով։ 2/40 տեղամասում ևս գտնվել է կողմնակի անձ, որը զրուցել է ՏԸՀ նախագահի հետ, այնուհետ միասին մուտք են գործել քվեարկության սենյակ և շարունակել խոսել տեխնիկական սարքավորումների վերաբերյալ։ Դիտորդի հարցին, թե ո՞վ էր այդ անձը, արդյո՞ք իրավունք ուներ գտնվելու քվեարակության սենյակում, ՏԸՀ նախագահը պատասխանել է, որ նա դատախազի թիկնապահ է և քվեարկության կարգն էր հարցնում։
Արձանագրվել է երկու դեպք՝ 6/3 և 10/43 տեղամասերում, երբ չհրկիզվող պահարանը մինչև ՏԸՀ ժամը 07:00 նիստը արդեն իսկ բացված է եղել, ընդ որում՝ ոստիկանության մասնակցությամբ:
Դիտարկվածներից տեղամասերից 17-ը գնահատվել է դժվարամատչելի՝ տեղաշարժման (հենաշարժական) խնդիրներ ունեցող ընտրողների համար։
Որոշ տեղամասերում նկատվել է կահավորման և քվեարկության գաղտնիության ապահովման խնդիր՝ հիմնականում պայմանավորված ընտրատեղամասի և/կամ քվեարկության սենյակի անհաջող ընտրությամբ:

На избирательных участках зафиксировано присутствие посторонних лиц – «Аканатес»
Наблюдательская миссия «Аканатес» («Очевидец») представила результаты наблюдения на избирательных участках.
«Подготовительный этап к голосованию (07:00 -08:00).
Процесс подготовки к голосованию и открытия участков на 30наблюдаемых участках в основном организован в соответствии с установленной процедурой, без серьезных нарушений.
Попыток препятствовать доступу наблюдателей миссии «Аканатес» на избирательные участки зарегистрировано не было.
На двух участках были замечено присутствие посторонних лиц. На участке 4/34 начальник штаба одной из участвующих в выборах партий подошел к одному из членов участковой избирательной комиссии (УИК) и поговорил с ним, но через минуту его вывели с избирательного участка по предложению наблюдателя. На участке 2/40 находился посторонний человек, который беседовал с председателем участковой избирательной комиссии, затем они вместе вошли в зал для голосования и продолжали разговор о техническом оснащении. На вопрос наблюдателя, кто этот человек, имеет ли он право находиться в зале для голосования, председатель участковой комиссии ответил, что он охранник прокурора и спрашивает о процедуре голосования.
Зафиксировано два случая, на участках 6/3 и 10/43, когда сейф был открыт еще до заседания УИК в 07:00, причем при участии полиции.
17 из 30 наблюдаемых участков были оценены как труднодоступные для избирателей с проблемами передвижения.
На некоторых участках отмечена проблема с обустройством и обеспечением тайны голосования, в основном обусловленная неудачным выбором избирательного участка и/или помещения для голосования.