«Այդ որոշումը մեր սուբյեկտայնության պահպանման հարցում ոչ մի զիջում չի նախատեսում»․ Արցախի նախագահը՝ Բերձորի միջանցքով և Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով բեռների համաժամանակյա տեղափոխման մասին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Սամվել Շահրամանյանը սեպտեմբերի 18-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն, որտեղ կառավարության կազմին և դատական համակարգի պատասխանատուներին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Արթուր Հարությունյանին:
Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ որոշումը կայացնելիս հաշվի է առել Արթուր Հարությունյանի բարձր պրոֆեսիոնալիզմը, գիտելիքներն ու պետական համակարգում նրա փորձը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ նա հանդիսանում էր մեր խորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության ղեկավարը, և պետության առջև ծառացած խնդիրների լուծման գործում պետք է ստանձնի պատասխանատվության իր չափաբաժինը:
Ամենօրյա աշխատանքում կառավարության անդամներից ակնկալելով խիստ կարգապահություն՝ նախագահ Շահրամանյանը հայտարարել է, որ պետական ինստիտուտների պահպանումը բոլորի գերխնդիրն է, և պետք է անզիջում պայքար տանել պետության հիմքերը խարխլողների դեմ:
Անդրադառնալով Բերձորի միջանցքով՝ Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղով, և Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներով բեռների տեղափոխման գործընթացին՝ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը նշել է, որ խորացող հումանիտար ճգնաժամը վերածվում է աղետի, իսկ բնակչության կյանքն ու առողջությունն Արցախի իշխանությունների համար բարձր արժեք են. «Այս որոշումը մեր սուբյեկտայնության պահպանման հարցում ոչ մի զիջում չի նախատեսում»,-հավելել է հանրապետության ղեկավարը:

Это решение не предполагает никаких уступок в вопросе сохранения нашей субъектности – президент Арцаха о транспортировке грузов через Бердзорский коридор и по дороге Акна-Степанакерт
18/09/2023 20:48
Президент Республики Арцах Самвел Шахраманян 18 сентября провел расширенное рабочее совещание, на котором представил членам правительства и представителям судебной системы новоназначенного госминистра Артура Арутюняна, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства подчеркнул, что при принятии решения он учитывал высокий профессионализм, знания Артура Арутюняна и его опыт работы в государственной системе, равно как и то, что он был руководителем самой большой фракции в нашем парламенте и должен нести свою часть ответственности за решение задач, стоящих перед государством.
Ожидая от членов правительства строгой дисциплины в их ежедневной работе, президент Шахраманян заявил, что сохранение государственных институтов является приоритетом каждого, и необходимо вести бескомпромиссную борьбу с теми, кто подрывает основы государства.
Касаясь процесса транспортировки грузов на автомобилях Международного комитета Красного Креста через Бердзорский коридор по трассе Горис-Степанакерт и по дороге Акна-Степанакерт, президент Самвел Шахраманян отметил, что углубляющийся гуманитарный кризис превращается в катастрофу, а жизнь и здоровье населения представляют большую ценность для властей Арцаха. «Это решение не предполагает никаких уступок в вопросе сохранения нашей субъектности», - добавил глава государства.