«Հանրապետություն» կուսակցությունը չի բացառում կոալիցիան ընդդիմադիր ուժերի հետ
«Հանրապետություն» կուսակցությունը Երևանի ավագանու ընտրությունների անցողիկ շեմը հաղթահարած որեւէ քաղաքական ուժի հետ հնարավոր կոալիցա կազմելու քննարկումներ չի ունեցել։
«Հանրապետությունը չի ունեցել քննարկում կոալիցիայի, մենք քսան տարվա կուսակցություն ենք ու առհասարակ առաջարկություն ու մտադրություն էլ այս պահին չունի, և եթե նման առաջարկ լինի, մենք պետք է քաղաքական խորհրդում քննարկում ունենանք։ Ավելին, պետք է հասկանանք, թե հանրությունը, հասարակության լայն զանգվածն ինչ է ուզում, ըստ դրա պետք է հասկանանք, թե ինչ կերպ կվարվենք»,– ասել է Անի Խաչատրյանը։ Դիտարկմանը, թե երեկվանից ակտիվորեն շրջանառվում է այն վարկածը, որ «Հանրապետություն» կուսակցությունը կմիանա ՔՊ–ին, կձևավորվի կոալիցիա, Անի Խաչատրյանն ասաց, որ այդ վարկածը շրջանառվել է նաև ամբողջ քարոզարշավի ժամանակ, բայց հստակ է, որ իրենք որեւէ որոշում չունեն։ «Այդ վարկածը շրջանառվում էր նաև ընտրություններից շատ առաջ, դա անում էին այն մարդիկ, ովքեր միշտ փորձում են «Հանրապետությունից» ձայներ, կամ վարկանիշ խլել», - այս մասին Irakanum.am-ի հետ զրույցում ասել է կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Անի Խաչատրյանը։
Հարցին, թե կուսակցության օրակարգում չկա՞ ՔՊ–ի հետ կոալիցիա կազմելու հարց, Խաչատրյանն ասաց, թե այս պահին ձևավորված է այնպիսի իրավիճակ, որ պետք է լինեն քննարկումներ, իսկ մինչ այս պահը իրենք դա չեն ունեցել։ Ինչ վերաբերում է անցողիկ շեմը հաղթահարած մյուս ուժերի հետ հնարավոր կոալիցիայի հարցին, ապա Անի Խաչատրյանն ասաց, որ ոչինչ չի բացառում։ «Գիտեք, ես ոչինչ չեմ բացառում, կուսակցությունը չի ունեցել քաղաքական խորհրդի նիստ, քանի որ հաշվարկը բավականին ուշ է ավարտվել, մենք քննարկում չենք ունեցել, անգամ այսօր դեռ չենք հասցրել հավաքվել, երբ որ քաղխորհուրդը  կհավաքվի՝ քննարկում կունենա, կհասկանանք, ինչն ենք բացառում, ինչը՝ ոչ», - նշել է Անի Խաչատրյանը։
Նշենք, որ եթե ԿԸՀ-ի հրապարակած նախնական տվյալները չփոփոխվեն, ավագանու մանդատները կբաշխվեն հետևյալ կերպ․
▫️ «Քաղաքացիական պայմանագիր» - 24
▫️ «Ազգային առաջընթաց» - 14
▫️ «Մայր Հայաստան» - 12
▫️ «Հանրապետություն» - 8
▫️ «Հանրային ձայն»- 7
Սա նշանակում է, որ որեւէ ուժի չի հաջողվել բացարձակ մեծամասնություն ձևավորել և քաղաքապետ պետք է ընտրվի կոալիցիոն կառավարմամբ։ «Հանրային ձայն» կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ պատրաստ է կոալիցիայի «Մայր Հայաստանի» և «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության հետ։ Վերջինիս նախընտրական ցուցակը գլխավորում է նախկին քաղաքապետ  Հայկ Մարությանը։ Նա մինչ այս պահը որևէ կերպ չի արձագանքել հետընտրական զարգացումներին։

Партия «Республика» не исключает коалицию с оппозиционными силами
Партия «Республика» не проводила обсуждений о формировании возможной коалиции с какой-либо политической силой, преодолевшей проходной порог на выборах в Совет старейшин Еревана.
«Партия «Республика» не проводила обсуждений по вопросу коалиции, мы двадцатилетняя партия и на данный момент у нас вообще нет предложений и намерений, и если будет такое предложение, мы должны обсудить это на заседании политсовета. Более того, должны понять, чего хочет общественность, широкие массы населения, в соответствии с этим поймем, как поступить», - сказала Ани Хачатрян. На замечание, что со вчерашнего дня активно муссируется версия, что партия «Республика» присоединится к «Гражданскому договору», Ани Хачатрян отметила, что эта версия циркулировала также во время всей агитационной кампании, однако однозначно, что у них нет какого-либо решения. «Эта версия муссировалась также до выборов, об этом говорили те люди, которые всегда пытаются увести у партии «Республика» голоса или рейтинг», - заявила в беседе с Irakanum.am член политсовета партии Ани Хачатрян.
На вопрос, нет ли в повестке партии вопроса о формировании коалиции с «Гражданским договором», Хачатрян сказала, что на данный момент сложилась ситуация, когда обсуждения необходимы, но до этого у них не было такого намерения. Что касается возможной коалиции с другими преодолевшими проходной порог политическими силами, то Ани Хачатрян сказала, что ничего не исключает. «Знаете, я ничего не исключаю, партия не проводила заседания политсовета, поскольку подсчет голосов закончился довольно поздно. Мы не проводили обсуждения, даже сегодня не успели собраться. Когда соберется политсовет и проведет обсуждение, тогда поймем, что исключаем, а что нет», - сказала она.
Отметим, что если опубликованные ЦИК предварительные данные итогов голосования не изменятся, то мандаты в Совете старейшин распределяться следующим образом:
▫️ «Гражданский договор» – 24
▫️ «Национальный прогресс» – 14
▫️ «Мать Армения» – 14
▫️ «Республика» – 8
▫️ «Общественный голос» – 7.
Это означает, что какой-либо партии не удастся сформировать абсолютное большинство и для избрания мэра политические силы должны сформировать коалицию. Руководитель партии «Общественный голос» Вардан Гукасян уже заявил, что готов сформировать коалицию с блоком «Мать Армения» и партией «Национальный прогресс», предвыборный список которой возглавляет бывший мэр Еревана Айк Марутян. Он до сих пор не высказался о поствыборной коалиции.