ՀՀ ԱԳՆ-ն ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին կոչ է անում ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր՝ Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով
19/09/2023 15:24
Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական լայնածավալ ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի ժողորդի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով ավարտին հասցնել էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը, այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում։
«Առաջնորդվելով անպատժելիության զգացումով՝ Ադրբեջանը բացահայտորեն ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում սկսում է «հակաահաբեկչական միջոցառումներ», որի վերաբերյալ, ըստ ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հաղորդագրության, տեղեկացվել են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը, ինչպես նաև ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը։
Խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիան և զանգվածային ոճրագործությունը, որը ճիշտ երեք տարի առաջ՝ 2020թ. սեպտեմբերին ԼՂ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ուժի կիրառման շարունակությունն է։ «Ռազմական օբյեկտների ոչնչացման» սին պատրվակով Ադրբեջանի կողմից հրետակոծության են ենթարկվում քաղաքացիական բնակավայրեր, Ստեփանակերտ քաղաքը, այլ քաղաքներ ու գյուղեր։
Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է, որ ԼՂ դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները, ռազմատենչ անթաքույց հռետորաբանությունը, ԼՂ բնակչությանը «ահաբեկիչներ» որակելու բացարձակապես կեղծ և դատապարտելի քարոզչությունը հետապնդում է մի նպատակ՝ ուժի կիրառման միջոցով ԼՂ-ի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկել, զրկել իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու ու արարելու իրավունքից։ Նույն նպատակն են հետապնդել 2020թ դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ԼՂ լիակատար շրջափակումը։
Հարձակմանը նախորդել է այդ թվում Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածում ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին, ինչը վկայում է հարձակման պլանավորման և տեղեկատվական դաշտի ապահովման մասին։ Կրկին հայտարարում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված չեն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր և ռազմական տեխնիկա, ականապատման և դիվերսիոն գործողությունների մասին բոլոր լուրերը կեղծ են և շինծու։
Կոչ միջազգային գործընկերներին, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար առաջնային պարտավորություն ունեցող ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամներին, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հիման վրա ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ձեռնարկել հստակ և աներկբա քայլեր Ադրբեջանի ագրեսիային վերջ դնելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարություում։

МИД Армении призывает страны СБ ООН и миротворцев РФ предпринять четкие и адекватные шаги для прекращения агрессии Азербайджана
19/09/2023 16:52
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с развязанной Азербайджаном 19 сентября агрессией против Нагорного Карабаха, сообщает пресс-служба МИД Армении.
«19 сентября Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, стремясь завершить свою политику этнической чистки.
Руководствуясь чувством безнаказанности, Азербайджан открыто взял на себя ответственность за агрессию. Министерство обороны Азербайджана заявило, что начинает «антитеррористические мероприятия» в Нагорном Карабахе, в зоне ответственности российских миротворческих войск, о чем, согласно официальному заявлению азербайджанской стороны, было сообщено командованию российских миротворческих войск, а также российско-турецкому мониторинговому центру.
Мы решительно осуждаем агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха и массовое преступление, как продолжение произошедшего ровно три года назад, в 2020 году. Это продолжение широкомасштабного применения силы, развязанного Азербайджаном против Нагорного Карабаха в сентябре. Гражданские населенные пункты, город Степанакерт, другие города и села подвергаются обстрелам со стороны Азербайджана под ложным предлогом «уничтожения военных объектов».
Армянская сторона неоднократно предупреждала, что продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха, неприкрытая воинственная риторика, абсолютно лживая и предосудительная пропаганда причисления населения Нагорного Карабаха к «террористам» преследуют одну цель – применением силы подчинить население Нагорного Карабаха этнической чистке, лишить права свободно и достойно жить и творить на своей родине. Ту же цель преследовали незаконная блокировка Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, и полная блокада Нагорного Карабаха с декабря 2020 года.
Помимо прочего, нападению предшествовало распространение МИД Азербайджана ложной информации о диверсионных операциях, что свидетельствует о планировании нападения и обеспечении информационного поля. Еще раз заявляем, что Вооруженные силы и военная техника Республики Армения не дислоцированы в Нагорном Карабахе, все новости о минных и диверсионных операциях являются ложными и сфабрикованными.
Призываем международных партнеров, членов Совета Безопасности ООН, несущим главную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, в том числе и российские миротворческие войска, дислоцированные в Нагорном Карабахе на основании Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, подписанного лидерами Армении, Азербайджана и России, предпринять четкие и адекватные шаги для прекращения агрессии Азербайджана», - говорится в заявлении МИД Армении.