Ի՞նչ է լինելու հետո. Արցախի գրեթե լիարժեք հայաթափում, ՀՀ-ում զինված ուժերի կրճատում, ատոմակայանի փակում, կրթական համակարգի փոփոխություն. թյուրքագետ
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ինձ հարցնում են, թե ինչ է լինելու հետո։
Ասեմ։
1. Արցախի գրեթե լիարժեք հայաթափում։ Էլ չի լինելու Արցախ մի քանի օրից։
2. ՀՀ-Ադրբեջան պայմանագրի ստորագրում, որտեղ կլինեն մի քանի կետ (տե՛ս հաջորդ տողերը)։
3. Հայաստանի Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերից նոր տարածքների հանձնում Ադրբեջանին՝ «անկլավ» անվան տակ։
4. Սյունիքով և Տավուշով Ադրբեջանին ու Թուրքիային միջանցքի տրամադրում։ Դրանցից մեկը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն է»։
5. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ադրբեջանցիների և թուրքերի զանգվածային (մի քանի տասնյակ հազարի) բնակեցում և նրանց իրավունքների ապահովում՝ թուրք-ադրբեջանական միջազգային երաշխիքներով։
6. Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կրճատում, ատոմակայանի փակում, կրթական համակարգի փոփոխություն։
7. Հայաստանի Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիների հետապնդում՝ «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ» գործած հանցանքների (այսինքն բանակում ծառայելու) համար։
Էս ամենը երաշխավորված կլինի, եթե Հայաստանում մնա այսօրվա դե-ֆակտո իշխանությունը, ով էս ամենի գլխավոր, միակ մեղավորն է»։

Что будет потом: полное выселение армян из Арцаха, сокращение ВС Армении, закрытие АЭС, изменение системы образования – тюрколог
20/09/2023 15:48
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян написал на своей странице в Facebook:
«Меня спрашивают, что будет потом. Скажу.
1. Почти полное выселение армян из Арцаха. Через несколько дней не будет больше Арцаха.
2.  Подписание соглашения между Арменией и Азербайджаном, в котором будет несколько пунктов (см. следующие сроки).
3. Сдача Азербайджану новых территорий в Тавушской, Араратской и Вайоцдзорской областях Армении – под видом ″анклавов″.
4. Предоставление Азербайджану и Турции коридора через Сюник и Тавуш. Одним из которых станет так называемый ″Зангезурский коридор″.
5. Массовое заселение (несколько десятков тысяч) азербайджанцев и турок на территории Республики Армения и обеспечение их прав – на основании международных азербайджано-турецких гарантий.
6. Сокращение ВС Республики Армения, закрытие АЭС, изменение системы образования.
7. Преследования в отношении множества граждан Республики Армения за преступления, совершенные против ″Территориальной целостности Азербайджана″ (то есть за службу в армии).
Всё это будет гарантировано, если в Армении останется нынешняя де-факто власть, которая является главным и единственным виновником всего этого».