ԵՄ դիվանագիտությունը Ղարաբաղի հարցում ձախողվել է, Բորելը չի արձագանքել Փաշինյանի օգնության կոչերին. Լուազո
20/09/2023 16:32
ԵՄ դիվանագիտությունը չկարողացավ արդյունավետորեն արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ասել է Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն։
«Մենք չկարողացանք կանխել հարձակումը, որը պատրաստվում էր մեր աչքի առաջ», - ասել է Լուազոն Ղարաբաղում իրավիճակի վերաբերյալ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը չի արձագանքել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օգնության կոչերին։
«Բարձր ներկայացուցիչը մերժել է Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի աջակցության Հայաստանի խնդրանքը՝ պատճառաբանելով խաղաղության, ոչ թե պատերազմի պատրաստվելու անհրաժեշտությունը։ Միաժամանակ Ադրբեջանն ամրապնդեց իր առանց այն էլ ճնշող ռազմական առավելությունը՝ զենք ստանալով, մասնավորապես, Թուրքիայից և Իսրայելից, ինչի վրա մենք աչք փակեցինք»,- ասաց պատգամավորը։
Նրա խոսքով, Եվրախորհրդարանը բազմիցս զգուշացրել է, սակայն եվրոպական դիվանագիտությունը անտեսել է այդ նախազգուշացումները։
«Այսօր ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ղեկավարների դեմ, ովքեր կարծում են, որ մեր պասիվությունը «կանաչ լույս» է վառում», - ասել է Լուազոն:

Дипломатия ЕС в ситуации с Карабахом провалилась, Боррель не отреагировал на призывы Пашиняна о помощи – Натали Луазо
20/09/2023 16:28
Дипломатия Евросоюза оказалась не способна эффективно отреагировать на ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, заявила глава подкомитета Европарламента по обороне, евродепутат от Франции Натали Луазо.
«Мы оказались не способны предотвратить наступление, которое готовилось у нас на глазах», - сказала Луазо на слушаниях комитета по международным делам по ситуации в Карабахе.
По ее словам, глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель не отреагировал на призывы о помощи со стороны премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Верховный представитель отклонил просьбу Армении о поддержке из Европейского фонда мира, мотивируя это тем, что готовить нужно мир, а не войну. При этом Азербайджан усиливал свое и без того подавляющее военное преимущество, получая вооружения, в частности, от Турции и Израиля, на что мы закрывали глаза», - сказала депутат.
По ее словам, Европарламент неоднократно предупреждал, но европейская дипломатия эти предупреждения игнорировала.
«Сегодня настало время ввести санкции против азербайджанских руководителей, которые считают, что наша пассивность дает «зеленый свет». Бездействие станет сигналом для всех, кто к нам обращается, что рассчитывать на нас нельзя», - сказала Луазо.