Տեղի ունեցածն ընդունում ենք ի գիտություն. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Արցախում իրավիճակի մասին (տեսանյութ)
«Ենթադրվում է, որ խաղաղապահներն ամբողջությամբ ու առանց վերապահումների ընդունել են ԼՂ հայության անվտանգության ապահովման ամբողջական պարտավորությունը, ինչով պիտի լիարժեք պայմաններ ապահովեն»,- ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետը։
Նա  ասաց, թե Հայաստանի հետ կապ չունեցող տեքստում Հայաստանի անունը հիշատակելը արդարացնում է երեկվա իր այն վարկածը, որ ԼՂ դեմ հարձակման նպատակներից մեկը Հայաստանին ներքաշելն է ռազմական գործողությունների մեջ։
«Ինձ համար գնահատականը մեկն է, որ եթե հնարավոր լիներ Հայաստանին ներքաշել ռազմական գործողությունների մեջ, դրա խորքային թիրախը պետք է լիներ Հայաստանի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը»,- նշեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ տեղի ունեցածն ընդունում է ի գիտություն ու կշարունակի հետևել զարգացումներին։
«Վերջին տեղեկությունը, որ ինձ հաջողվել է ստանալ ԼՂ-ից, հետևյալն է՝ ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը կտրուկ  նվազել է, չեմ կարող ասել, որ զրոյացել է։ Մենք հույս ունենք, որ ռազմական էսկալացիան չի շարունակվի, որովհետև կայունությունը շատ կարևոր է,- ընդգծեց վարչապետը։

Мы приняли к сведению произошедшее – Никол Пашинян о ситуации в Арцахе
«Предполагается, что если миротворцы Российской Федерации предложили прекратить огонь, то это означает, что они полностью и без каких-либо оговорок приняли полноценное обязательство по обеспечению безопасности армян Нагорного Карабаха», - заявил Пашинян в своем видеообращении.
Он отметил, что упоминание Армении в тексте, не имеющем отношения к Армении, подтверждает его вчерашнюю версию, что одной из целей нападения на Нагорный Каабах было вовлечение Армении в военные действия.
«Для меня оценка такова, что если бы можно было вовлечь Армению в военные действия, то ее глубинной целью должна была бы быть независимость и суверенитет РА», - сказал премьер-министр.
Он отметил, что принимает к сведению произошедшее и продолжит следить за развитиями.
«Последняя информация, которую мне удалось получить из Нагорного Карабаха, следующая: интенсивность военных действий резко снизилась, не могу сказать, что обнулилась. Мы надеемся, что военная эскалация не продолжится, поскольку стабильность очень важна», - сказал Пашинян.