Ի՞նչ է սպասվում արցախցի տեղահանվածներին և ո՞վ է զբաղվելու նրանց տարհանման հարցով. ՀՀ կառավարությունը դեռ չի մեկնաբանում
«Բաղրամյան26» տելեգրամյան ալիքի փոխանցմամբ՝ Արցախի իշխանություններն այսօր առավոտյան դիմել են ռուսական կողմին՝ ադրբեջանական բանակի կողմից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին Հայաստան տարհանելու համար մարդասիրական միջանցք ապահովելու համար։
«Սակայն խաղաղապահները հայտարարեցին, որ իրենք ի վիճակի չեն ապահովել միջանցքը և նման հրահանգներ չեն ստացել։ Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական կողմի հետ բանակցությունների ընթացքում ադրբեջանցիները նաև հասկացրել են, որ չեն պատրաստվում մարդասիրական որևէ միջանցք տրամադրել»,- նշվում է զեկույցում։
Armenian Military Portal տելեգրամյան ալիքը հայտնում է. «Արցախից գրում են, որ խաղաղապահները տեղեկացրել են բնակիչներին, որ տարհանում չի լինելու, և միակ ելքը ինտեգրումն է»։
Հայաստանի կառավարությունից Aysor.am-ին դեռ չեն մեկնաբանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների տարհանման կազմակերպման մասին լուրերը։
Հիշեցնենք, որ ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ սեպտեմբերի 21-ին Եվլախում տեղի կունենա Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը։

Что ждет вынужденно перемещенных арцахцев и кто будет заниматься вопросом их эвакуации? В правительстве Армении пока не комментируют
По информации телеграм-канала «Баграмян26», власти Арцаха сегодня утром обратились к российской стороне с целью обеспечения гуманитарного коридора для эвакуации вынужденно перемещенных азербайджанской армией граждан в Армению.
«Однако миротворцы заявили, что не в состоянии обеспечить коридор и такого указания они не получали. В то же время, на переговорах с азербайджанской стороной, азербайджанцы также дали понять, что не собираются обеспечивать какой-либо гуманитарный коридор», - отмечается в сообщении.
Со своей стороны, телеграм-канал Armenian Military Portal сообщает: «Из Арцаха пишут, что миротворцы сообщили жителям о том, что эвакуации не будет и единственный выход интеграция».
В правительстве Армении Aysor.am сообщения об организации эвакуации жителей Нагорного Карабаха пока не комментируют.
Напомним, что в соответствии с достигнутой при посредничестве российских миротворцев договоренностью, 21 сентября в Евлахе состоится встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана.