«ԼՂ-ում տեղի ունեցողի պատճառները պետք է փնտրել ավելի վաղ կայացված որոշումներում»․ ՌԴ Պետդումայի խոսնակը՝ Փաշինյանի կողմից Արցախն «Ադրբեջանի տարածք» ճանաչելու մասին
20/09/2023 19:26
Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցողի պատճառները գնահատելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել նախկինում ընդունված որոշումները, մասնավորապես՝ այն, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԼՂ Ադրբեջանի մաս է ճանաչել, հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
«Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցողի պատճառները ճիշտ գնահատելու համար անհրաժեշտ է հաշվի առնել ավելի վաղ ընդունված որոշումները։ Եթե մի խոսքով ասենք՝ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածք է»,- գրել է Վոլոդինը՝ Տելեգրամի իր ալիքում։
Վոլոդինը նշել է, որ ելնելով Փաշինյանի այդ որոշումից՝   իրավական տեսանկյունից այսօր Բաքուն գործում է իր տարածքում, իսկ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ներքին գործն է։
ՌԴ Պետդումայի նախագահը միևնույն ժամանակ կարևորել է ԼՂ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովումը՝ նշելով, որ ռուս խաղաղապահներն իրենց առաքելությունն են իրականացնում,  շարունակում են հումանիտար օգնություն տրամադրել ԼՂ բնակչությանը։

Володин: При оценке причин происходящего в Нагорном Карабахе необходимо учитывать принятые ранее решения
20/09/2023 19:43
При оценке причин происходящего в Нагорном Карабахе необходимо учитывать принятые ранее решения, заявил спикер Госдумы Вячеслав Володин.
«Чтобы правильно оценивать причины происходящего в Нагорном Карабахе, необходимо учитывать принятые ранее решения», - написал Володин в своем телеграм-канале.
«Одним словом, Никол Пашинян согласился с тем, что Нагорный Карабах - территория Азербайджана», - сказал спикер ГД.
По словам Володина, исходя из этих решений, с юридической точки зрения сегодня Баку действует на своей территории, а ситуация в Нагорном Карабахе - это внутреннее дело Азербайджана.
«Вместе с этим важно, чтобы права и безопасность проживающего там мирного населения были обеспечены... Российские миротворцы делают всё необходимое для оказания медицинской и гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха», - подчеркнул он.