Ադրբեջանը 30 000 արցախցի տղամարդու ցուցակ է կազմել. Աղդամում կառուցած բերդը կատակ չէր, հենց արցախցիների համար է («Հրապարակ»)
Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցակ են ներկայացրել Արցախի իշխանություններին՝ պահանջելով իրենց հանձնել այնտեղ նշված անձանց, ցուցակում Արցախի պետական գործիչներ են, զինվորականներ, գրել է «Հրապարակ»-ը։
ՀՀ Զու հատուկ ջոկատայիններից մեկը լրատվամիջոցին տեղեկացրել է, որ իրենք տեղյակ են, թե ինչ ցուցակ է կազմել Ադրբեջանը։ «18-ից մինչև 75 տարեկան տղամարդկանց անուններ են ներառված՝ շուրջ 30 000 արցախցի տղամարդու անուն կա այդ ցուցակում։ Ադրբեջանը Արցախի բնակիչների բոլոր տղամարդկանց որպես ահաբեկիչ է ներկայացրել ու այդ ցուցակի մեջ գրել։ Մնում է հասկանալ, թե բնակիչների մասին ամբողջ տեղեկատվությունը ո՞նց է ադրբեջանցիներին հասել․ հասկանում եք, չէ՞, ինչ նկատի ունեմ»,-ասել է «Հրապարակ»-ի զրուցակիցը։
Նա նշել է, որ այդ ցուցակի առկայության մասին տեղյակ են նաև Արցախում, այդ իսկ պատճառով թշնամու հարձակմանը դիմակայած ու ողջ մնացած ՊԲ զինծառայողները, ովքեր կենտրոնացել են Արցախում, որոշել են պայքարել մինչև վերջ։
«Ալիևի՝ Աղդամում կառուցած բերդի մասին, որ ասում էին՝ արցախցիների համար են սարքում, կատակ չէր, ոչ էլ ֆանտազիա։ Ձեր կարծիքով՝ այդ հսկայական շինությունը կառուցում էին, որ Բաքվից դատապարտյալների բերե՞ն։ Իհարկե, ոչ՝ դա նախատեսված է արցախցիների համար։ Այսպես ասած՝ լեգիտիմացված ցեղասպանություն։ Իսկ թե ինչ վիճակում են հայտնվում հայերը թուրքական բերդում կամ ադրբեջանցիների մոտ գերևարման դեպքում․․․ գերադասում են պատվով զոհվել, քան թե գերի հանձնվել թշնամուն»,- եզրափակել է լրատվամիջոցի զրուցակիցը։

Азербайджан составил список, в котором имена государственных и военных деятелей Арцаха: «Грапарак»
Власти Азербайджана представили список властям Арцаха, потребовав выдать указанных там людей. В списке имена государственных и военных деятелей, пишет газета «Грапарак».
Как сообщил изданию источник в ВС Армении, они знают, какой список составил Азербайджан. «В него входят имена мужчин от 18 до 75 лет, в этом списке есть около 30 000 арцахских мужчин. Азербайджан представил всех мужчин - жителей Арцаха в качестве террористов и внес в этот список. Остается понять, как вся информация о жителях дошла до азербайджанцев? Вы ведь понимаете, о чем я говорю», - сказал собеседник «Грапарак».
Он отметил, что о существовании этого списка знают также в Арцахе, поэтому оказавшие противодействие агрессии врага и оставшиеся в живых военнослужащие Армии обороны решили бороться до конца.
«Когда о построенной в Агдаме тюрьме говорили, что ее строят для арцахцев, это не было ни шуткой, ни фантазией. Вы думаете, что это огромное здание строили, чтобы перевезти туда заключенных из Баку? Конечно, нет, это предусмотрено для арцахцев. То есть, это –легитимизированный геноцид.  А в каком положении оказываются армяне в турецкой тюрьме или в случае пленения у азербайджанцев…  Поэтому предпочитают с честью умереть, чем сдаться в плен», - заключил собеседник издания.