ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ հայտարարությունը․
«Ցեղասպանությունը չկանխելը և բոլոր միջոցներով դրա իրականացումը չդադարեցնելը միջազգային իրավունքի նորմերով ծանրագույն հանցագործություն է։
Այս պահին Արդբեջանն Արցախում հայության ցեղասպանության է
իրականցնում։ Այն տեղի է ունենում Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ իշխանությունների հանցավոր թողտվությամբ ու լուռ համաձայնությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը արցախահայության ցեղասպանության հանցակիցն է։
ՀՀ կառավարության անդամները, քաղաքական մեծամասնությունը, ՀՀ Աժ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները կիսում են այս օրհասական պահի ողջ պատասխանատվությունը։
Կոչ ենք ուղղում նրանց՝ գնահատել պահի ծայրահեղությունը, առերեսվել իրականությանը, ցուցաբերել քաղաքական և քաղացիական խիզախում, մերժել Նիկոլ Փաշինյանի ցեղասպան քաղաքականությունը և միանալ ժողովրդին։
Սա դավաճանի խարանից մաքրվելու վերջին հնարավորությունն է, այլապես անխուսափելի պատասխանատվության եք ենթարկվելու և պատմության մեջ մնալու եք որպես ցեղասպանության հանցակից։

Верховный орган АРФД в Армении распространил заявление, в котором, в частности, говорится:
«Не предотвратить геноцид и не остановить его осуществление всеми способами – это тяжелейшее преступление по нормам международного права.
В данный момент Азербайджан осуществляет геноцид армян в Арцахе. Это происходит с преступного разрешения и молчаливого согласия Никола Пашиняна и властей РА.
Никол Пашинян – соучастник геноцида армян Арцаха.
Члены правительства Армении, политическое большинство, депутаты фракции НС «Гражданский договор» разделяют всю ответственность этого судьбоносного момента.
Призываем их оценить чрезвычайность момента, взглянуть правде в глаза, продемонстрировать политическую и гражданскую решительность, отвергнуть геноцидальную политику Никола Пашиняна и присоединиться к народу.
Это последний шанс очиститься от клейма предателя, иначе вы столкнетесь с неминуемой ответственностью и останетесь в истории как пособники геноцида».