Հայաստանը չի կարող աչք փակել ռուս խաղաղապահների ձախողումների վրա, այս մասին ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախորդ տարի Մարտակերտի բնակչին խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչները համոզել էին, տարել էին դաշտ ու ասել, որ մենք երաշխավորում ենք քո անվտանգությունը, կարող ես քո տրակտորով դաշտը հերկել, տրակտորի ղեկին Ադրբեջանի դիպուկահարը սպանել էր նրան՝ խաղաղապահն էլ կողքը նստած»,- նշեց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե շատ բաներ կան, որ հայկական կողմը չի ցանկացել բարձրաձայնել, խոսել այդ մասին՝ հասկանալով, որ իրավիճակը բարդ է։
«Բայց մեկ, երկու, երեք, չորս, հինգ, տասը...ըստ էության, այս վերջին բռնկումը ինչո՞ւ է տեղի ունեցել, եթե խաղաղապահները կարող էին հրադադարի շուրջ պայմանավորվել, ինչո՞ւ հարձակումից առաջ չէին կարող պայմանավորվել, ի վերջո, բոլորն ահազանգում էին դրա մասին, ու մենք էլ ասում էինք, որ ԼՂ-ն շրջափակված է Ադրբեջանի զինտեխնիկայով։ Սրանք հարցեր են, որոնք պետք է պատասխան ստանան»,- ասաց նա։

Армения не может закрывать глаза на провалы миротворческого контингента России в Нагорном Карабахе, заявил сегодня в своем видеообращении премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В прошлом году представители российского миротворческого контингента уговорили жителя Мартакерта, повели на поле и сказали, что они гарантируют его безопасность, может на своем тракторе вспахать поле, его убил за рулем трактора азербайджанский снайпер, а миротворцы сидели рядом», - отметил Пашинян.
Он сказал, что есть много вопросов, о которых армянская сторона не хотела говорить, понимаясложность ситуации.
«Но, один, два, три, четыре, пять, десять… По сути, почему произошла эта последняя вспышка, если российские миротворцы могли достичь согласия вокруг перемирия между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, почему они этого не сделали до нападения Азербайджана на Нагорный Карабах? В конце концов, все об этом говорили, мы говорили, что Нагорный Карабах окружен вооруженными силами Азербайджана. Почему посредническая деятельность России не была осуществлена тогда? Это вопросы, которые должны получить ответы», - сказал он.