Հայաստանը ցանկանում է, որ կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը տեղի ունենա հնարավորինս արագ. բխում է մեր շահերից. Գնել Սանոսյան
25/09/2023 08:42
Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել եւ չի համաձայնելու որեւէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության։ Այս մասին ընդգծել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը` պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
«Որեւէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել եւ համաձայն չի լինելու։ Մյուս կողմից մենք հավատարիմ ենք բարձր մակարդակում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել սույն թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում, վերահաստատվել են հետևյալ պայմանավորվածությունները.
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ համապատասխանաբար 29.8 եւ 86.6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիան տեղի է ունենալու 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:
Տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է ապաշրջափակվեն կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության եւ փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Այս պայմանավորվածությունները հրապարակային են և հրապարակվել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից հանդիպման ավարտին։ Այս պայմանավորվածության շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն պատրաստ է կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, այլ նաև ցանկանում է, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս արագ, քանի որ դա բխում է մեր շահերից»,- ասել է Սանոսյանը։

Армения готова к разблокированию коммуникаций и желает, чтобы это произошло как можно скорее - Гнел Саносян
25/09/2023 09:00
Армения никогда не соглашалась и никогда не согласится ни с какой-либо экстерриториальной или коридорной логикой, заявил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, отвечая на вопрос «Арменпресс».
- Господин Саносян, официальные лица Турции и Азербайджана в последнее время все чаще стали говорить о так называемом «Зангезурском коридоре». Как Вы объясните это, и изменилась ли позиция РА после последних событий?
- Армения никогда не соглашалась и никогда не согласится ни с какой-либо экстерриториальной или коридорной логикой. Но в то же время, мы привержены договоренностям, достигнутым на высоком уровне. На последней встрече лидеров Армении и Азербайджана, состоявшейся 15 июля этого года в Брюсселе, были подтверждены следующие договоренности:
Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга площадью в 29,8 и в 86,6 тысяч квадратных километров соответственно.
Делимитация границы между Арменией и Азербайджаном пройдет на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Региональные коммуникации должны быть разблокированы на основе принципов суверенитета, юрисдикции и взаимности сторон.
Эти договоренности - публичные и они были обнародованы президентом Европейского совета Шарлем Мишелем в конце встречи. В рамках этих договоренностей Республика Армения не только готова к разблокированию коммуникаций, но и желает, чтобы это произошло как можно скорее, поскольку это исходит из наших интересов.