Սյունիքի հյուրանոցներում փորձում են որքան հնարավոր է շատ արցախցիների տեղավորել. Hetq
Սյունիքի մարզի հյուրանոցների մի մասում տեղերն ամբողջությամբ սպառված են։ Այս պահին փորձում են տեղավորել բռնի տեղահանված արցախցիներին։ Թե որքա՞ն կմնան արցախցիները, կմնա՞ն հյուրանոցներում, և ի՞նչ ճանապարհային քարտեզ է պետությունը մշակել, հյուրանոցներում տեղյակ չեն։
«Գորիս» հյուրանոցն այսօր՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ, 125 արցախցու արդեն տեղավորել է։  Հյուրանոցը մոտ 200 հոգի կարողանում է տեղավորել, սակայն արդեն մասամբ զբաղված է եղել, երբ արցախցիները Գորիս են հասել։
«Մշտական ապրող հյուրեր ունենք այստեղ։ Բայց փորձում ենք 125 հոգուց բացի ևս 30-40 հոգու տեղավորել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց հյուրանոցի ներկայացուցիչ Հարություն Հայրապետյանը։
«Կիրճ» հյուրանոցից հայտնեցին, որ իրենց հյուրանոցում հանգրվանած արցախցիների մի մասը պատրաստվում է Երևան գալ։
Այս պահին հյուրանոցում գրեթե բոլոր հանգրավանածներն արցախցիներ են։ Հյուրանոցում ընդհանուր ութ սենյակ կա, որից մեկը, ժամը 11:30-ից դրությամբ, ազատվում էր: 25-30 արցախցիներից 10 հոգին դուրս են գալու շուտով, տեղափոխվում են Երևան։ «Սպասում ենք նոր խմբի։ Այս պահին ազատ տեղ չկա։ Նաև բացվող մահճակալներ ենք օգտագործում, որ կարողանանք բոլորին տեղավորել»,- նշեցին հյուրանոցից։

В гостиницах Сюника стараются разместить как можно больше арцахцев: Hetq
В некоторых гостиницах Сюникской области все места уже заняты. На данный момент сотрудники пытаются разместить как можно больше насильственно перемещенных жителей Арцаха. Как долго эти люди останутся в Сюнике, будут ли жить в гостиницах и какую дорожную карту разработало государство, в гостиницах не знают.
По состоянию на 12:00 25 сентября в гостиницу «Горис» устроилось 125 арцахцев. Гостиница может принять около 200 человек, но когда жители Арцаха прибыли в Горис, часть номеров уже была занята.
«У нас есть постоянно проживающие гости, но мы пытаемся, помимо 125 человек, разместить еще 30-40 гостей», - сказал в беседе с Hetq.am представитель гостиницы Арутюн Айрапетян.
В гостинице «Кирч» сообщили, что часть остановившихся у них арцахцев собирается выехать в Ереван.
В настоящее время почти все постояльцы гостиницы – жители Арцаха. Десять из вселившихся в эту гостиницу 30 человек в ближайшее время переедут в Ереван. «Мы ждем новую группу. На данный момент свободных мест нет. Чтобы разместить всех, используем даже раскладные кровати», - отметили сотрудники.
В горисской гостинице «Сюник» места тоже ограничены. Здесь уже приняли одну группу арцахцев, теперь ожидают прибытия новой группы.
В беседе с нами не во всех гостиницах соглашались отвечать на наши вопросы, поскольку ситуация во многих из них пока неопределенная. Сотрудники только отмечали, что в эти дни пытаются делать максимум возможного для расселения арцахцев. В гостиницах не знали, как долго они останутся у них и сколько человек еще прибудет.