Ադրբեջանը 5 օր առաջ ամբողջությամբ վերականգնեց իր ինքնիշխանությունը. Ալիև
Ադրբեջանը լիովին վերականգնել է իր ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողության արդյունքում, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ Նախիջևանում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
«Եթե երեք տարի առաջ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի արդյունքում մենք վերջ տվեցինք «օկուպացիային», ապա այս տարվա ապրիլի 23-ին մենք ամբողջությամբ վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը՝ սահմանային անցակետ տեղադրելով ադրբեջանա-հայկական սահմանի վրա՝ Լաչինի ուղղությամբ։
Հինգ օր առաջ մենք լիովին ապահովեցինք և վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը։ 24 ժամից էլ քիչ ժամանակում իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում «Ադրբեջանի տարածքում» «ապօրինաբար տեղակայված» հայկական բանակը հանձնվեց, ընդունեց մեր պայմանները, և այդպիսով Ադրբեջանը լիովին ապահովեց իր պետական ինքնիշխանությունը»,- ասել է Ալիևը։

Азербайджан пять дней назад полностью восстановил свой суверенитет – Алиев
Азербайджан в ходе военной операции в Нагорном Карабахе полностью восстановил свой суверенитет, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на брифинге с президентом Турции Реджепом Эрдоганом в Нахичеване.
«Если три года назад в результате второй карабахской войны мы положили конец оккупации, 23 апреля этого года полностью восстановили нашу территориальную целостность, установив пограничный пункт пропуска на азербайджано-армянской границе в направлении Лачина. Пять дней назад мы полностью обеспечили, восстановили наш суверенитет. В результате антитеррористических мероприятий, проведенных менее чем за 24 часа, армия Армении, незаконно находившаяся на территории Азербайджана, сдалась, приняла наши условия, и таким образом Азербайджан полностью обеспечил свой государственный суверенитет», - сказал Алиев.