Այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման գործընթացը շարունակվում է, մեզ չհաջողվեց այն կանխել․ Փաշինյան
25/09/2023 20:12
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում է եղել ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը, հայտնում են կառավարությունից։
«Վարչապետը ողջունել է տիկին Փաուերի այցը մեր երկիր այս դժվար ժամանակաշրջանում: «Կարծում եմ, տեղյակ եք ընդհանուր իրավիճակից, քանի որ հնարավորություն ենք ունեցել քննարկել այս իրավիճակն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամների հետ, երկու օր առաջ հեռախոսազրույց եմ ունեցել պետքարտուղար Բլինքենի հետ։
Մեր գործընկերները կապի մեջ են, և կարծում եմ՝ շատ կարևոր է, որ ունենք այս հնարավորությունը՝ քննարկելու մեր տարածաշրջանի ներկա իրավիճակի բոլոր մանրամասները։
Դուք տեղյակ եք, որ դժբախտաբար այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման գործընթացը շարունակվում է, այն հենց հիմա տեղի է ունենում, և դա շատ ողբերգական փաստ է։ Մենք փորձում էինք միջազգային հանրությանը տեղեկացնել, որ այս էթնիկ զտումը տեղի է ունենալու, բայց, դժբախտաբար, մեզ չհաջողվեց այն կանխել։ Բայց այս իրավիճակը և լարվածությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է աճել, և այժմ շատ կարևոր է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հետագա էսկալացիան և նույնիսկ ավելի մեծ խնդիրները կանխելու համար։ Շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար և ողջունում եմ Ձեզ մեր երկրում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Սամանթա Փաուերը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար։ «Գիտեմ որքան զբաղված եք, հաշվի առնելով տվյալ իրավիճակը։ Նախագահ Բայդենն ինձ և իմ պատվիրակությանը գործուղել է այստեղ՝ ընդգծելու ԱՄՆ-ի խորը հանձնառությունը Հայաստանի սուվերենության, տարածքային ամբողջականության և ժողովրդավարության հանդեպ։ Գիտեմ, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աշխատում է հայ ժողովրդի հետ, և Հայաստանի կառավարությունը երբեք անվճռականություն չի ցուցաբերել այս հարցում, և դա շատ կարևոր է։
Մենք ժամանել ենք Հայաստան և հուսով եմ կրկին առիթ կունենամ գալու՝ քննարկելու մեր այն քայլերը, որոնք ուղղված են ձեր խորացող ժողովրդավարության ամրապնդմանը, բայց այս այցի ընթացում մենք, իհարկե, կենտրոնացած ենք կոնկրետ ճգնաժամի, Լեռնային Ղարաբաղի մարդկանց մարդասիրական կարիքների, Լեռնային Ղարաբաղից փախուստի դիմած մարդկանց մարդասիրական կարիքների վրա։ Կարծեմ մոտ 5000 մարդ է անցել Հայաստան այսօր, և մենք իսկապես շատ լուրջ ենք վերաբերվում մեր պատասխանատվությանը՝ կենտրոնացնել ռեսուրսները, ինքներս մեզ, որպեսզի աջակցենք տեղական ինքնակառավարման մարմիններին՝ կեցության վայրեր և այլ աջակցության միջոցներ գտնելու գործում, բայց նաև խթանել, որ այլ երկրները նույնպես անեն նույնը։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կշարունակեն աշխատել թե՛ ձեր, թե՛ Ադրբեջանի կառավարության հետ՝ երկրների միջև տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, նաև հաշվի առնելով, թե ինչպիսի խորը տնտեսական շահույթ և կայունություն կապահովի այն հայ ժողովրդի համար։ Քայլերը, որ Դուք ձեռնարկել եք իշխանությունների տարանջատման հարցում, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, այս ամենը ներդրումներ են Հայաստանի ապագայի մեջ»,- նշել է Սամանթա Փաուերը։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավարը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը:
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ԼՂ մեր հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորություններին, տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը»:

На данный момент процесс этнической чистки армян Нагорного Карабаха продолжается, нам не удалось предотвратить ее – Никол Пашинян
25/09/2023 21:07
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с руководителем Агентства США по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр. В составе делегации была также и.о. помощника государственного секретаря США Юри Ким, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит г-жи Пауэр в нашу страну в это трудное время. «Думаю, Вы в целом знакомы с ситуацией, поскольку у нас была возможность обсудить эту ситуацию с членами Палаты представителей США, два дня назад у меня состоялся телефонный разговор с госсекретарем Блинкеном.
Наши коллеги находятся в контакте, и я считаю очень важным, что у нас есть такая возможность обсудить все детали текущей ситуации в нашем регионе.
Вы знаете, что, к сожалению, на данный момент продолжается процесс этнической чистки армян Нагорного Карабаха, он происходит прямо сейчас, и это очень трагический факт. Мы пытались проинформировать международное сообщество о том, что эта этническая чистка будет осуществлена, но, к сожалению, нам не удалось предотвратить ее. Но эта ситуация и напряженность в нашем регионе продолжают нарастать, и сейчас очень важно предпринять конкретные шаги, чтобы предотвратить дальнейшую эскалацию и даже еще большие проблемы. Я очень рад этой возможности и приветствую Вас в нашей стране», - сказал Никол Пашинян.
Саманта Пауэр поблагодарила премьер-министра за теплый прием, оказанный возглавляемой ею делегации. «Я знаю, насколько Вы заняты, учитывая сложившуюся ситуацию. Президент Байден направил меня и нашу делегацию сюда, чтобы подчеркнуть глубокую приверженность Соединенных Штатов суверенитету, территориальной целостности и демократии Армении. Я знаю, что USAID работает с армянским народом, и правительство Армении никогда не проявляло нерешительности в этом вопросе, и это очень важно.
Мы прибыли в Армению, и я надеюсь, что у меня будет возможность приехать еще раз, чтобы обсудить наши шаги, направленные на укрепление Вашей углубляющейся демократии, но в ходе текущего визита, конечно, мы сосредоточены на конкретном кризисе, гуманитарных потребностях народа Нагорного Карабаха, гуманитарных нуждах людей, бежавших из Нагорного Карабаха. Кажется, около 5000 человек сегодня пересекли границу с Арменией, и мы действительно очень серьезно относимся к своей ответственности сосредоточить свои ресурсы на поддержке органов местного самоуправления в поиске мест для проживания и оказания других средств поддержки, а также побудить другие страны сделать то же самое.
Соединенные Штаты Америки будут продолжать работать как с Вами, так и с правительством Азербайджана для достижения прочного мира между странами, также принимая во внимание глубокие экономические выгоды и стабильность, которые это обеспечит армянскому народу. Шаги, которые Вы предприняли в контексте разделения властей, в борьбе с коррупцией – все это инвестиции в будущее Армении», - сказала Саманта Пауэр.
Глава USAID передала премьер-министру Пашиняну письмо президента США Джо Байдена.
Затем собеседники обсудили сложившуюся в Нагорном Карабахе гуманитарную ситуацию, возможности оказания поддержки нашим соотечественникам в Нагорном Карабахе, происходящие в регионе развития, а также вопросы дальнейшего развития и расширения сотрудничества Армения-США.