ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հիմնական պատճառը
Տարածաշրջանային հարցերում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերին ԼՂ կարգավիճակի հարցը սերունդներին թողնելու ջենթլմենական պայմանավորվածությունը պահպանելու փոխարեն, ենթարկվեց Արևմուտքի հորդորներին: Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Պրահայում և Բրյուսելում նա որոշեց գործել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա՝ ճանաչելով Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։ Սա հիմնովին փոխեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրման պայմանները, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կարգավիճակը։ Հայաստանի ղեկավարության անհեռատեսության պատճառով հնարավոր չեղավ կյանքի կոչել Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման ոլորտում մի շարք պայմանավորվածություններ, մասնավորապես՝ Փաշինյանը չստորագրեց վեց երկրների արտգործնախարարների կողմից արդեն համաձայնեցված որոշումը ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու մասին»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «իրավիճակը թեժացել է նաև պաշտոնական Երևանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղում հայկական զինված ուժերի շարունակական ներկայության ժխտումը, ինչն էլ դարձավ վերջին սեպտեմբերյան էսկալացիայի հիմնական պատճառներից մեկը»։
«Սեպտեմբերի 20-ին ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Հայաստանի մնացած ստորաբաժանումների դուրսբերման և «Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի» լիակատար զինաթափման, ծանր տեխնիկայի և սպառազինության դուրսբերման մասին բացահայտեց իրական պատկերը և ստեղծեց կայուն դեէսկալացիայի նախադրյալներ», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ-ից։

В МИД России заявили о ключевой причине военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в региональных делах, вместо соблюдения джентельменской договоренности лидеров России, Азербайджана и Армении от ноября 2020 года оставить решение вопроса о статусе Нагорного Карабаха будущим поколениям, поддался увещеваниям Запада. Об этом говорится в заявлении МИД России.
«В Праге и Брюсселе решил действовать с опорой на Алма-Атинскую декларацию 1991 г., признав суверенитет Азербайджана над Нагорным Карабахом. Это принципиально изменило условия, при которых было подписано трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, а также положение российского миротворческого контингента. Из-за недальновидности армянского руководства не удалось претворить в жизнь ряд договоренностей в сфере укрепления безопасности Армении, в частности, Пашиняном не было подписано уже согласованное всеми министрами иностранных дел шести стран решение о направлении в приграничные с Азербайджаном районы республики наблюдательной миссии ОДКБ», - заявили в МИД.
Отмечается, что «обстановку накаляло и упорное отрицание официальным Ереваном сохранявшегося после 9 ноября 2020 года присутствия в Нагорном Карабахе армянских вооруженных формирований, что и стало одной из ключевых причин последнего сентябрьского обострения».
«Достигнутая при посредничестве российского миротворческого контингента 20 сентября договоренность о выводе остающихся подразделений Армении и полном разоружении «армии обороны Нагорного Карабаха» с выведением тяжелой техники и вооружений вскрыла реальную картину и создала предпосылки для устойчивой деэскалации», - отметили в МИД РФ.