Հասկանալի քաղաքականություն է իրականացնում Արևմուտքը. Արցախը հանձնվում է ամբողջությամբ, բոլորին տեղահանում են, խաղաղապահներին հանում են, 102-րդ ռազմաբազայի փոխարեն կլինի ամերիկյանը. վերլուծաբան
25/09/2023 15:14
Հասկանալի քաղաքականություն է իրականացնում Արևմուտքը Հարավային Կովկասում, դա արդեն բացահայտ երևում է, Aysor.am-ի հետ զրուցյում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բադալյանը։
«Արցախը հանձնվում է ամբողջությամբ, բոլորին տեղահանում են, որից հետո  այնտեղ խաղաղապահների ներկայությունը դառնում է անիմաստ և հեռանալու են։ Այնուհետ ՀՀ-ում անիմաստ է դառնում 102-րդ ռազմաբազայի գտնվելը։ Արևմուտքը, ԱՄՆ-ն  ինչ-որ  փաստաթղթեր կստորագրեն ՀՀ իշխանությունների հետ անվտանգության համակարգի հետ կապված։ Խոսքն այստեղ ՆԱՏՕ-ին չի վերաբերում, այլ հենց ԱՄՆ-ին։ Դրանից հետո կսկսվի ՀՀ-ում ՌԴ-ի հետ նույն ռազմաքաղաքան ու տնտեսական միությունների կազմաքանդման գործընթաց։ Փաստացի, ՀԱՊԿ-ը ՀՀ-ում արդեն գոյություն չունի։ ՀՀ իշխանությունները այդ կառույցի հետ հարաբերությունները սառեցրել են։ Հավանական է, որ 102-րդ ռազմաբազայի փոխարեն ՀՀ-ում կտեղավորվի ամերիկյան ռազմաբազա, ինչը  մտնում է ԱՄՆ-ի շահերի մեջ», - ասաց նա։
Վերլուծաբանի խոսքով՝  ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերումը ՀՀ-ից մի քանի հարց կլուծի. «Հարավային Կովկասը կազատվի ռուսական ռազմական ներկայությունից։ Իսկ եթե չկա ռազմական ներկայություն, տնտեսական, քաղաքական միությունների մասին խոսելն արդեն իմաստ չունի։ Դա ինչ-որ չափով կհակակշռի Թուրիքային, որպեսզի իրեն գերհզոր պետություն չզգա։ Դա նաև Իրանի պարագայում «պրոֆիլակտիկ բուժման» միջոց կհանդիսանա, հայ հասարակական միտքն էլ, բնականաբար, կթեքվի ԱՄՆ, որից հետո  հայ-ռուսական հարաբերությունները կլինեն զուտ հարևանային հարաբերություններ, ինչպես, օրինակ, ՀՀ-Բելառուս։  Բնականաբար ՀՀ-ում էլ կփակվեն ռուսական  լրատվամիջոցները։ Սա արդեն նկատելի է։ Քանի որ առաջին քայլը պետք է լիներ Արցախի հանձնումն Ադրբեջանին, ինչը մենք տեսնում ենք»։
Դիտարկմանը, թե սրանով կպայթի՞ այն միֆը, թե Ռուսաստանն է հանձնում Արցախը, Բադալյանը նկատեց. «Այս պահի դրությամբ հասարակության մոտ պատմականորեն ամենաբարձր կետում է գտնվում հակառուսականությունը, քանի որ մարդիկ մտածում էին՝ որտեղ կանգնած է ռուս զինվորը, այնտեղ ադրբեջանցին չի համարձակվի հարձակվել։ Բայց  հասարակությունը տեսավ, որ ռուս զինվորը կանգնած է, կարևոր չէ՝ ինչ կարգավիճակով, ու ադրբեջանցին հարձակվում է, ռուս զինվորին սպանում է, ՌԴ-ն ձայն չի հանում և բնաջնջում են հայերին։ Բնականաբար, դրանից հետո հասարակության մոտ կարծիք է ձևավորվում, որ ռուսական կողմը չպաշտպանեց Արցախը և ավելին՝ հանձնեցին՝ պատժելու համար ՀՀ վարչապետին։ Այս գաղափարն է, որ հիմա իշխում է հասարակության մոտ»։

Политика Запада понятна: Арцах полностью сдается, армян депортируют, миротворцев выводят, вместо 102-й российской базы размещается американская – Армен Бадалян
25/09/2023 16:57
Запад проводит на Южном Кавказе понятную политику, это уже очевидно, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политический аналитик Армен Бадалян.
«Арцах сдается полностью, всех депортируют, после чего присутствие миротворцев там станет бессмысленным, и они уйдут. Потом станет бессмысленным нахождение 102-й российской военной базы в Армении. Запад, США подпишут какие-то документы с властями Армении, связанные с системой безопасности. Речь касается не НАТО, а именно США.  После этого в Армении начнется процесс демонтажа военно-политических и экономических союзов с РФ. Фактически, ОДКБ уже не существует в Армении. Власти Армении заморозили отношения с этой структурой. Вероятно, вместо 102-й российской военной базы в Армении будет размещена американская военная база, что входит в интересы США», - сказал он.
По словам аналитика, вывод российской военной базы из Армении решит несколько вопросов: «Южный Кавказ избавится от российского военного присутствия, говорить о экономических военных союзах уже не имеет смысла. Это в какой-то степени уравновесит Турцию, чтобы не чувствовала себя сверхкрупным государством. В случае с Ираном это станет также средством «профилактического лечения», а армянская общественная мысль, естественно, повернется в сторону США, после чего армяно-российские отношения станут чисто соседскими, как например Армения – Беларусь. Естественно, в Армении будут закрыты российские СМИ. Это уже заметно. Поскольку первым шагом должна была быть сдача Арцаха Азербайджану, что мы уже видим».
На замечание, это разрушит миф о том, что Россия сдает Арцах, Бадалян ответил: «На данный момент антироссийские настроения находятся на самой высокой точке, поскольку люди думали, что там, где стоит русский солдат, азербайджанец не посмеет напасть. Но общество увидело, что русский солдат стоит, неважно в каком статусе, и азербайджанец нападает, убивает русского солдата, РФ, молчит, ничего не говорит и они уничтожают армян. Естественно, после этого в обществе формируется мнение, что российская сторона не защитила Арцах, более того, сдала его, чтобы наказать премьер-министра Армении. Сейчас в обществе господствует эта идея».