ԱՄՆ-ն չի կարող մրցել Ռուսաստանի հետ Հայաստանի անվտանգության, այդ թվում՝ էներգետիկայի ապահովման հարցում. Պեսկով
26/09/2023 15:24
Կրեմլում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ն չի կարող մրցակցել Ռուսաստանի հետ Հայաստանի անվտանգության, այդ թվում՝ էներգետիկ և տնտեսական անվտանգության ապահովման հարցում։
«Եթե խոսում են էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության մասին, ապա դժվար թե ինչ-որ բան համադրվի ինտեգրման այն խորության հետ, որը կա ռուսական տնտեսության հետ։ Դժվար թե դա կրկին համեմատվի Հայաստանի տնտեսության անուղղակի սուբսիդավորման հետ»,- ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը, որում նա հավաստիացնում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որ ցանկանում է զարգացնել համագործակցությունը անվտանգության և էներգետիկայի ոլորտում:
Կրեմլի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանին տարբեր բնական պաշարներ է մատակարարում արտոնյալ գներով։
«Ռուսաստանի կողմից ցուցաբերվող օգնությունը շատ նշանակալի ներդրում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի զարգացման գործում։ Ռուսաստանը դա արել է և կշարունակի անել»,- նշել է Պեսկովը։
«Հետևաբար, դժվար թե հնարավոր լինի մեր փոխգործակցության մակարդակը և մեր ներգրավվածությունն այս փոխգործակցության մեջ համեմատել ամերիկացիների ներգրավվածության հետ։ Նույնը կարելի է ասել մեր ներգրավվածության մասին ոչ թե բանավոր միջամտության մեջ՝ օգնելու հանգուցալուծմանը, այլ դե ֆակտո ներգրավվածությանը կարգավորման գործընթացում։ Կրկին այստեղ համեմատություն չկա»,- հավելել է Կրեմլի խոսնակը։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծել է, որ հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը երկու պետությունների ինքնիշխան իրավունքն է։
«Ինչ վերաբերում է հրապարակված նամակներին (Բայդենը Փաշինյանին), ապա, իհարկե, դրանք ինքնիշխան երկրներ են։ Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանն ունեն իրենց ուղղությունները, որոնցում զարգացնում են փոխգործակցությունն ու երկխոսությունը։ Մենք զարգանում ենք մեր սեփական ուղղություններով»,- ասել է Պեսկովը։

США не могут конкурировать с Россией в сфере обеспечения безопасности Армении, в том числе энергетической – Песков
26/09/2023 15:01
В Кремле заявили, что США не могут конкурировать с Россией в сфере обеспечения безопасности Армении, в том числе энергетической и экономической.
«Если говорят о сотрудничестве в области энергетики, то здесь вряд ли что-то может быть сопоставлено с той глубиной интеграции, которая есть с российской экономикой. Вряд ли может быть сопоставлено, опять же, с косвенным субсидированием армянской экономики», - сказал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя по просьбе журналистов письмо президента США Джо Байдена, в котором он заверяет премьер-министра Армении Никола Пашиняна в желании развивать сотрудничество в сфере безопасности и энергетики.
Представитель Кремля напомнил, что РФ поставляет Армении различные природные ресурсы по льготным ценам.
«Помощь, которую оказывает Россия, это очень существенный вклад в развитие Армении и армянского народа. Россия это делала и будет продолжать это делать», - отметил Песков.
«Поэтому вряд ли можно сравнивать уровень нашего взаимодействия и нашей вовлеченности в это взаимодействие с вовлеченностью американцев. То же самое можно сказать и о нашей вовлеченности не в словесной интервенции с целью помочь урегулированию, а де-факто вовлеченность в процесс урегулирования. Опять же, здесь нельзя сравнивать», - добавил представитель Кремля.
Пресс-секретарь президента РФ подчеркнул при этом, что развитие двусторонних американо-армянских отношений - это суверенное право двух государств.
«Что касается опубликованных писем (Байдена Пашиняну), то, разумеется, это суверенные страны. Соединенные Штаты и Армения имеют свои направления, по которым они развивают взаимодействие и диалог. Мы же развиваем по своим направлениям», - сказал Песков.