Լեռնային Ղարաբաղում պայթյունի հետևանքով տուժած մեր հայրենակիցներին տեղափոխող առաջին ուղղաթիռը իջել է Սիսիան
26/09/2023 11:49
Լեռնային Ղարաբաղում պայթյունի հետևանքով տուժած մեր հայրենակիցներին տեղափոխող առաջին ուղղաթիռը իջել է Սիսիան, հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Այնտեղից նրանք կտեղափոխվեն մայրաքաղաքի բժշկական կենտրոններ»,- ասվում է ԱՆ հաղորդագրությունում։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 25-ին Ասկերանի շրջանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով հոսպիտալացվել է 290 մարդ, 7 մարդ մահացել է, 13 չճանաչված մարմին կա, տասնյակ հիվանդներ դեռևս գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն։
Այսօր առավոտյան ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնեց, որ ուղղաթիռով բժիշկների թիմը` անհրաժեշտ դեղորայքով և բժշկական պարագաներով մեկնել են դեպի Ստեփանակերտ։

Первый вертолет с пострадавшими от взрыва в Арцахе приземлился в Сисиане
Первый вертолет с пострадавшими в результате взрыва в Нагорном Карабахе совершил посадку в Сисиане, сообщает министерство здравоохранения Армении.
«Отсюда они будут перевезены в медицинские центры столицы», - говорится в сообщении.
Напомним, в результате произошедшего 25 сентября мощного взрыва на складе топлива в Аскеранском районе были госпитализированы 290 пациентов с ожогами различной степени тяжести, 7 человек скончались, 13 тел все еще не опознаны, десятки пострадавших от взрыва находятся в крайне тяжелом состоянии. Многочисленные люди считаются пропавшими без вести, поскольку сгорели в результате взрыва и дополнительная информация о них нуждается в проверке.
Сегодня утром команда врачей с необходимым медоборудованием и лекарствами на вертолете вылетела в Степанакерт для оказания помощи пострадавшим от взрыва на складе с топливом недалеко от трассы Степанакерт-Аскеран.