Սյունիքն աշխատում է գերլարված ուժերով
Սյունիքն աշխատում է գերլարված ուժերով՝ ընդունելու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց, մարդկանց դիմավորում են 24-ժամյա ռեժիմով, մարզում գործում է 350-հոգանոց աշխատանքային խումբ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը:
«Մենք 24-ժամյա ռեժիմով ընդունում ենք մարդկանց, որոնց հոսքն անդադար է, չի վերջանում: Հակարի կամրջից սկսած մինչև Գորիս քաղաք մարդկանց հոսքեր են՝ մեքենաների խցանումներով, տարբեր խնդիրներով, բայց ամբողջ ճանապարհը հազարավոր ԼՂ բնակիչներով լեփ-լեցուն է»,-ասաց Ղուկասյանը:
Մարզում ստեղծվել է 350-հոգանոց աշխատանքային խումբ, որի մեջ ներառված են բոլոր համայնքների աշխատակազմերը, մարզպետի ողջ աշխատակազմը:
«Գերլարված նյարդերով և ուժով ենք աշխատում: Մարզը մեծ պատվով իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրները: Բնականաբար սա աղետ է, խնդիրները բազմազան են, սակայն անում ենք առավելագույնը, որ հնարավորինս շուտ մարդիկ, որոնք մնացել են Հակարի կամրջի մոտ, խցանումների մեջ են, ինչ-որ կերպ հասնեն այստեղ»,-ասաց մարզպետը:
Նա նշեց՝ հիմնական բեռը Սյունիքի վրա է, սակայն այնտեղից ուղարկում են բոլոր մարզեր: Բոլորին դիմավորում են Սյունիքում, փորձում հասկանալ կարիքները, ըստ անհրաժեշտության օգնում են հասնել տարբեր մարզեր:
«Բոլոր խանութները, հացի փռերը 24 ժամ աշխատում են: Խնդիրն ուղղակի փողոցներն են, որ ամբողջությամբ պարալիզացված են, որովհետև տասնյակ հազարավոր մեքենաներ են այստեղ: Սա է բուն խնդիրը, որ դանդաղեցնում է մեր աշխատանքը: Մնացածը՝ սննդի, դեղորայքի հետ կապված, որևէ խնդիր չկա: 37 տարբեր կետերում սնունդ և ջուր ենք  մատակարարում»,-ասաց մարզպետը:

Мы работаем с большим напряжением сил, поток людей – безостановочный: губернатор Сюника
Сюник принимает вынужденно переселенных лиц из Нагорного Карабаха, прием людей ведется круглосуточно, в регионе действует рабочая группа из 350 человек. Об этом «Арменпресс» рассказал губернатор Сюникской области Роберт Гукасян.
«Мы принимаем людей 24 часа в сутки. Поток людей – безостановочный. От моста Хакари до города Горис едут потоки людей, проходя через заторы и различные трудности. Вся дорога забита тысячами жителей Нагорного Карабаха», - сказал Гукасян.
В области создана рабочая группа из 350 человек, в которой сотрудники администраций всех общин, и весь аппарат губернатора.
«Мы работаем с большим напряжением нервов и сил. Область с честью выполняет поставленные перед ней задачи. Конечно, это катастрофа, проблем достаточно, но мы делаем все возможное, чтобы помочь людям, оставшимся в заторах на дороге, каким-то образом добраться сюда», - сказал губернатор.
Он отметил, что основная нагрузка по приему людей лежит на Сюнике, дальше они переправляются во все области. В Сюнике всех ждут, стараются понять их нужды, при необходимости помогают добраться до других областей.
«Все магазины, пекарни работают круглосуточно. Проблема в том, что все улицы полностью парализованы, потому что здесь десятки тысяч машин. Это и тормозит нашу работу. С местом для отдыха, с едой, лекарствами проблем нет. Мы поставляем еду и воду в 37 различных точек», - заключил губернатор.