Բաքուն մտադիր չէ ուժ կիրառել Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան ցամաքային միջանցքի բացման համար. Հաջիև
27/09/2023 11:28
Բաքուն մտադիր չէ որևէ ուժային քայլ ձեռնարկել Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան ցամաքային միջանցք ստեղծելու համար, ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը ձգտում է Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջևան բացել տրանսպորտային հաղորդակցություն, որը, ըստ նրա, «օգուտ կբերի ինչպես երկու երկրներին, այնպես էլ տարածաշրջանին»։
«Ադրբեջանը որևէ ռազմական նպատակ կամ խնդիր չունի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, դա Ադրբեջանի օրակարգից դուրս է»,- ասել է Հաջիևը Reuters-ին։
Ալիևի օգնականը հավելել է, որ Բաքուն Երևանին առաջարկում է տրանսպորտային և կապի գծերի անցկացման հարցը լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Азербайджан не намерен силовым путем добиваться создания коридора в Нахичеван через Армению - помощник Алиева
27/09/2023 11:21
Баку не намерен предпринимать никаких силовых действий для создания сухопутного коридора через Армению в Нахичеван, заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
По его словам, Азербайджан хочет создать транспортное сообщение с Нахичеваном через Армению, что «принесет пользу обеим странам и всему региону».
«Азербайджан не имеет никаких военных целей или задач на суверенной территории Армении, это вне повестки дня Азербайджана», - заявил Гаджиев агентству Reuters.
Помощник Алиева добавил, что Баку предлагает Еревану решить вопрос прокладки транспортно-коммуникационных линий исключительно мирным путем.