Սամվել Բաբայանն իր հայտարարությամբ հարվածի տակ է դրել այն մարդկանց, ովքեր ադրբեջանական «սև ցուցակներում» են․ Տիգրան Աբրահամյան
27/09/2023 16:59
Արցախից անխոչընդոտ Հայաստան տեղափոխվելու մասին Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը հարվածի տակ է դրել Արցախում գտնվող մյուս մարդկանց, հատկապես նրանց, ովքեր Ադրբեջանի ուշադրության կենտրոնում են, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Արցախի Ախ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի՝ Հայաստան տեղափոխվելու մասին հայտարարությանը,ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը հարվածի տակ է դրել այն մարդկանց, ովքեր հավանական ադրբեջանական սև ցուցակներում էին , և պատահական չէ, որ այդ հայտարարությունից հետո այսօր արդեն բազմաթիվ տեղեկություններ կան տարբեր մարդկանց մեքենաները շատ ավելի խիստ և մի քանի անգամ ստուգելու մասին, նկատելի է, որ որոշ կոնկրետ մեքենաների նկատմամբ կա առանձնահատուկ ուշադրություն»,-  ասաց Տիգրան Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ այլ մանրամասներ չի հայտնում, քանի որ վտանգավոր է համարում։
«Երեկվանից ադրբեջանական կողմը որոշակի միջոցառումներ ձեռնարկում է, և դա չի սահմանափակվում Ռուբեն Վարդանյանի հետ կատարվածով։ Ինչ վերաբերում է Ռուբեն Վարդանյանին, բնականաբար, ցանկացած հայի համար, անկախ քաղաքական դիրքորոշումից, մեկ այլ հայի ձերբակալությունը Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն խիստ մտահոգիչ է, այլև պետք է բոլորիս մղի շատ ավելի ակտիվ գործողությունների՝ միջազգային կառույցների, տարբեր հիմնական դերակատարների հետ, որովհետև եթե սա չկանխվի, եթե Ադրբեջանի նկատմամբ լրացուցիչ ճնշումներ չլինեն, սա բերելու է նոր ձերբակալությունների»,- ընդգծեց Աբրահամյանը։

Заявление Самвела Бабаяна поставило под удар тех людей, которые включены в так называемые «черные списки» Азербайджана – Тигран Абрамян
27/09/2023 18:47
Заявление Самвела Бабаяна о том, что он беспрепятственно проехал в Армению, поставило под удар находящихся в Арцахе других людей, особенно тех, кто в центре внимания Азербайджана, заявил в беседе с журналистами депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Заявление Самвела Бабаяна поставило под удар тех людей, которые включены в так называемые ″черные списки″ Азербайджана и не случайно, что после этого заявления сегодня уже много сообщений о том, что автомобили разных людей проверяются более строго и несколько раз, заметно внимание к конкретным автомобилям», - сказал Тигран Абрамян, добавив, что не сообщает другие подробности, поскольку считает опасным.
«Со вчерашнего дня азербайджанская сторона предпринимает определенные меры, и это не ограничивается лишь случившимся с Рубеном Варданяном. Что касается Рубена Варданяна, то естественно, для любого армянина, независимо от политических позиций, задержание другого армянина Азербайджаном не только вызывает крайнюю обеспокоенность, но и должно подтолкнуть всех к гораздо более активным действиям с международными структурами и различными ключевыми акторами. Поскольку если не предотвратить это, если не оказать дополнительного давления на Азербайджан, то это приведет также к новым задержаниям», - подчеркнул Абрамян.