«Հրապարակ». Եթե ֆորսմաժորային որոշումներ չկայացվեն, ապա Արցախի վերջնական հայաթափումը 6-7 օրվա հարց է
29/09/2023 09:35
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 28-ին, ժամը 12:00-ի դրությամբ Արցախից Հայաստան բռնագաղթել էր արդեն 68 հազար 386 անձ՝ Արցախի Հանրապետության բնակչության կեսից ավելին։ Հույսը, որ Արցախն ամբողջովին չի դատարկվի, կարծես թե մարում է։ Երեկ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարեց, որ մի քանի օրից Արցախում հայ չի մնա։ Եվ ռուս խաղաղապահների խոստումները, թե կկրկնապատկեն իրենց ռեսուրսները և կապահովեն Արցախում մնացողների անվտանգությունը, կարծես թե հերթական փուչիկն էին, ինչպես նրանց նախորդ խոստումները։ Արցախից մեզ հայտնում են, որ եթե ֆորսմաժորային որոշումներ չկայացվեն, ապա Արցախի վերջնական հայաթափումը 6-7 օրվա հարց է։
Մինչդեռ մի քանի օր առաջ տեղեկություններ կային, որ ռուսներն իրենց առաքելությունը շարունակելու նպատակով համոզում են հայերին՝ մնալ Արցախում։ Անգամ խոստանում էին, որ Արցախի համայնքը ղարաբաղցի ղեկավար կունենա՝ հանձին Վիտալի Բալասանյանի։ Մինչդեռ ռուս խաղաղապահները ոչ միայն Արցախը չեն պաշտպանում, այլև նրանց աչքի առաջ՝ Հակարիի կամրջի վրայի ապօրինի անցակետից ադրբեջանցի զինյալները ձերբակալում են հայտնի գործիչներին և տեղափոխում Ադրբեջան։ Ռուբեն Վարդանյանից հետո, ըստ որոշ տեղեկությունների, էլի մարդիկ են ձերբակալվել, որոնց մասին հստակ տեղեկություններ չկան։ Մեր աղբյուրները հայտնում են, որ նրանց մի մասը 44-օրյա պատերազմի օրերին Ալիևին և իր ընտանիքի անդամներին «լայվով» նախշած մարդիկ են»։

Газета «Грапарак», пишет, что по состоянию на 12:00 28 сентября из Арцаха в Армению были насильственно перемещены 68 тысяч 386 лиц – более половины населения Республики Арцах.
«Вчера Никол Пашинян заявил, что через несколько дней в Арцахе не останется армян. И обещания российских миротворцев, что они удвоят свои ресурсы и обеспечат безопасность оставшихся арцахцев, оказались таким же очередным мыльным пузырем, как и прежние их обещания. Из Арцаха сообщают, что если не будут приняты форсмажорные решения, то окончательный исход армян из Арцаха вопрос 6-7 дней.
Между тем, несколько дней назад поступила информация о том, что русские для продолжения своей миссии уговаривают армян остаться в Арцахе. Обещают даже, что община Арцаха будет иметь карабахского руководителя – в лице Виталия Баласаняна. Между тем российские миротворцы не только не защищают Арцах, но и у них на глазах азербайджанские военные задерживают на незаконно установленном КПП на мосту Хакари армянских деятелей и перевозят в Азербайджан. После Рубена Варданяна, по некоторым сведениям, были задержаны и другие люди, о которых нет четкой информации. Наши источники сообщают, что часть их – люди, которые во время 44-дневной войны выходили в «лайв» и поносили Алиева и членов его семьи», - пишет газета.