Անահիտ Ավանեսյանը Գորիսի ԲԿ-ում ծանոթացել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առողջական վիճակին
Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է Գորիսի բժշկական կենտրոն` տեղում ծանոթանալու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների առողջական վիճակին և տրամադրվող բուժսպասարկմանը:
Անահիտ Ավանեսյանին է ներկայացվել բուժառուների առողջական վիճակը, որն այս պահին գնահատվում է հիմնականում ծանր կամ ծայրահեղ ծանր:
Նախարարը եղել է բոլոր այն բաժանմունքներում, որտեղ այս պահին բուժում են ստանում տուժածները, լսել նրանց կարիքները:
Բժիշկները նշել են, որ երկարատև շրջափակման հետևանքով բուժառուներն ունեն նաև սրտանոթային, նյարդաբանական և այլ խնդիրներ:
Վիճակների կայունացումից հետո հնարավոր կլինի տուժածների տեղափոխումը և հետագա բուժումը կազմակերպել մասնագիտացված բուժհաստատություններում։

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян посетила сегодня медицинский центр Гориса, чтобы на месте ознакомится с состоянием насильственно выселенных из Арцаха граждан и оказываемой им помощью.
Анаит Аванесян представили состояние пациентов, которое врачи оценивают на данный момент в основном как тяжелое или крайне тяжелое.
Министр побывала во всех отделениях, где в настоящее время проходят лечение пострадавшие, выслушала их мнения.
Врачи отметили, что в результате длительной блокады у пациентов есть также сердечно-сосудистые, неврологические и другие проблемы.
После стабилизации состояния можно будет организовать транспортировку пострадавших и их дальнейшее лечение в профессиональных медицинских учреждениях.