«Ժողովուրդ». Թեժ քննարկում է տեղի ունեցել ԱԺ-ում ՔՊ-ական պատգամավորների և Փաշինյանի միջև
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ երեքշաբթի երեկոյան Նիկոլ Փաշինյանը թեժ քննարկում է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել ԱԺ-ում և բավականին երկար է տևել: Նիկոլ Փաշինյանը երեկոյան ուշ ժամի եկել է խորհրդարան ու մոտ 3 ժամ անց նոր հեռացել:
Ինչպես իշխանական մեր աղբյուրներն են հայտնում, Նիկոլ Փաշինյանը և ՔՊ-ականները քննարկել են Արցախում ստեղծված այս ծանր իրավիճակը, արցախահայերի տարհանման հետ կապված հարցերը, հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում սպասվող Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը: Հիմնականում երկարաշունչ ելույթներ է ունեցել Փաշինյանը, իսկ ՔՊ-ականները լուռ լսել են նրան ու գլխով արել:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ, ինչպես իրեն է բնորոշ, էլի նոր մեղավորներ է նշանակել. ըստ նրա՝ Արցախում ստեղծված աղետալի վիճակի մեղավորները ռուսներն են, Արցախի իշխանությունները և հայաստանյան ընդդիմությունը, մի խոսքով, բոլորը, բացի իրենից: ՔՊ-ականների օրակարգում եղել են արտաքին քաղաքական և անվտանգային հարցեր. ինչպես մեր աղբյուրներն են փոխանցում, ավագանու ընտրությունների հետ կապված հարցեր չեն քննարկել»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что во вторник вечером Никол Пашинян провел бурное обсуждение с депутатами «Гражданского договора». Встреча состоялась в парламенте и длилась довольно долго. Никол Пашинян поздно вечером пришел в парламент и ушел оттуда только через 3 часа.
«Как передают наши источники во власти, Никол Пашинян и депутаты «Гражданского договора» обсуждали создавшуюся в Арцахе тяжелую ситуацию, вопросы, связанные с эвакуацией арцахцев, предстоящую 5 октября встречу Пашинян-Алиев в Гранаде. В основном долго говорил Пашинян, а депутаты «Гражданского договора» молча слушали и кивали головой.
Никол Пашинян в свойственной ему манере опять назначил новых виновных: по его словам, в сложившейся в Арцахе катастрофической ситуации виновны русские, власти Арцаха и армянская оппозиция, одним словом, все кроме него. На повестке депутатов «Гражданского договора» были вопросы внешней политики и безопасности, как передает наш источник, связанные с выборами в Совет старейшин Еревана вопросы не обсуждались», - пишет газета.