Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխված փախստականների թվում 29 հազար երեխա կա, ասվում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) Իտալիայի մասնաճյուղի հաղորդագրության մեջ։
«2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ 98625 մարդ ստիպված է եղել լքել այն տարածքները, որոնք տուժել են վերջին ռազմական գործողություններից: Նրանցից մոտ 29,000-ը երեխաներ են: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ստեղծել է անվտանգ տարածք հարավարևելյան Գորիս քաղաքում, որտեղ ամեն օր ընդունվում են մոտ 300 երեխաներ և նրանց ծնողները»,- հայտնել են միջազգային կազմակերպությունից։

Среди переехавших из Нагорного Карабаха в Армению беженцев находится 29 тысяч детей, говорится в сообщении итальянского отделения Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ).
«По состоянию на 29 сентября 2023 года 98625 человек были вынуждены покинуть районы, пострадавшие от недавних военных действий... По оценкам, 29 тысяч из них - дети. ЮНИСЕФ создал безопасное пространство в городе Горис на юго-востоке, куда каждый день принимают около 300 детей и их родителей», - сообщила международная организация.
Сегодня в Армению прибудут новые грузы, которые ЮНИСЕФ распределит среди перемещенных детей и семей.