Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե բոլոր հայ բնակիչները մեկ գիշերվա ընթացքում փախստական ​​են դարձել ադրբեջանական բանակի բլից-կրիգից հետո, որը վերջ դրեց այդ տարածքի անկախությանը, գրում է Haaretz-ը։
«Էթնիկ զտումների ավելի քան 100,000 զոհեր ստիպված են եղել լքել քաղաքներն ու գյուղերը, որտեղ իրենց ընտանիքները ապրել են սերունդներ շարունակ և փախել սահմանից այն կողմ՝ Հայաստան: Օսմանյան կայսրության իշխանության ներքո տեղի ունեցած հայկական Հոլոքոստից ավելի քան 100 տարի անց այս փոքր ազգի անդամները կրկին փախչում են իրենց կյանքի համար՝ վախենալով օկուպացիայից և ճնշումներից:
Սակայն Ադրբեջանը միայնակ չէր այս արշավում։ Իսրայելը ադրբեջանական բանակին տրամադրել է լավագույն և ժամանակակից սպառազինություն, ինչը հնարավորություն է տվել իրականացնել զտման գործողությունը։ Դրանք ներառում էին «երկիր-երկիր» հրթիռներ, հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր, կառավարվող հրթիռներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, հրետանի, ականանետեր, տանկի արդիականացման սարքավորումներ, գրոհային հրացաններ, ռազմանավեր, հակատանկային հրթիռներ և, ըստ երևույթին, կիբեր և լրտեսական գործիքներ:
Այժմ, երբ Լեռնային Ղարաբաղում մարտերի արդյունքները պարզ են բոլորի համար, տեղին է հարցնել Իսրայելի պաշտպանական արդյունաբերության ղեկավարներին և բոլոր այն մարդկանց, որոնք աջակցել, օգնել և նպաստել են Ալիևի հետ միլիարդավոր դոլարների գործարքների կնքմանը. Ի՞նչ եք դուք զգում, երբ տեսնում եք մազապուրծ լինող հայ ընտանիքներ, սարսափ երեխաների աչքերում, փախստականների նոր ճամբարներ Հայաստանում:
Արդյո՞ք Մայքլ Ֆեդերմանը (Elbit Systems), Յուվալ Շտայնիցը (Rafael Advanced Defense Systems) և Ամիր Պերեցը (Israel Aerospace Industries) տեսնում են էթնիկ զտումներ և սարսափելի պատերազմական հանցագործություններ, թե՞ միայն իրենց ղեկավարած ընկերությունների շահույթը: Նրանք որևէ կարեկցանք ունե՞ն զոհերի նկատմամբ, թե՞ մտահոգված են միայն իրենց ներդրողների ստացած շահաբաժինների, կառավարությանը վճարվող հոնորարների և բոնուսների հաշվարկով։ Ի՞նչ է կատարվում Պաշտպանական արտահանման կառավարման գործակալության տնօրեն Ռեյչել Քլայնի մտքում, ով գլխավորում էր «բարեփոխումը», որը թուլացրեց նման արտահանումների կանոնակարգերը: Արդյո՞ք նա ուրախ է, որ բոլոր ձևերը ճիշտ են լրացվել, թե՞ նրա սիրտը ցավում է:
Ալիևն առաջին բռնակալը չէ, ում բանակն ապավինում է Իսրայելի զենքին։ Նրան նախորդել են Հարավային Աֆրիկայում ապարտեիդի ռեժիմի ղեկավարները, գեներալներն Արգենտինայում, Պինոչետը Չիլիում, Չինաստանի ռեժիմը և Իրանի շահը։ Ադրբեջանը նավթ է մատակարարում Իսրայելին և օգնում նրան Իրանի հետ առճակատման հարցում։
Եվ այնուամենայնիվ, չնայած այս նախադեպերին և ռազմավարական հիմնավորումներին, Իսրայելի համագործակցությունը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների հարցում պահանջում է Իսրայելի արտահանման քաղաքականության փոփոխություն և վաճառքի սահմանափակում ագրեսիվ բռնապետություններին: Իսրայելը նաև պետք է օգնություն ցուցաբերի Հայաստանին՝ օգնելու երկրին ընդունել փախստականներին։
Ինչպես գրել է Haaretz-ը (մարտի 6), Իսրայելը թույլատրել է Ուվդա ավիաբազայից Ադրբեջան տեղափոխել հսկայական քանակությամբ զենք և զինամթերք՝ դեպի Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաճակատ: Ի տարբերություն իսրայելական պաշտպանական արդյունաբերության այլ հաճախորդների, որոնք ցանկանում են գաղտնի պահել իրենց հարաբերությունները Իսրայելի հետ, Ադրբեջանի կառավարիչ Իլհամ Ալիևը իրականում սիրում էր ցուցադրել իր կապույտ-սպիտակ զենքի համակարգերը»:

Почти все армянские жители Нагорного Карабаха в одночасье стали беженцами после блицкрига азербайджанской армии, положившего конец независимости района, пишет израильская «Гаарец».
«Более 100 000 жертв этнических чисток были вынуждены покинуть города и деревни, в которых их семьи жили на протяжении поколений, и бежать через границу в Армению. Спустя более 100 лет после армянского холокоста под властью Османской империи представители этой маленькой нации снова спасаются бегством, опасаясь оккупации и угнетения.
Однако Азербайджан был не одинок в этой кампании. Израиль предоставил азербайджанской армии самое лучшее и современное оружие, которое позволило провести операцию по зачистке. Сюда входили ракеты класса «земля-земля», наступательные беспилотники, управляемые ракеты, системы ПВО, артиллерия, минометы, оборудование для модернизации танков, штурмовые винтовки, военные корабли, противотанковые ракеты и, очевидно, кибер- и шпионские инструменты.
Теперь, когда результаты боевых действий в Нагорном Карабахе очевидны для всех, уместно спросить руководителей оборонной промышленности Израиля и всех людей, которые поддерживали, помогали и способствовали заключению миллиардных сделок с Алиевым: что вы чувствуете, когда вы видите армянские семьи, спасающиеся бегством, ужас в глазах детей, новые лагеря беженцев в Армении?
Видят ли Майкл Федерман (Elbit Systems), Юваль Стейниц (Rafael Advanced Defense Systems) и Амир Перец (Israel Aerospace Industries) этнические чистки и ужасающие военные преступления, или же только прибыль компаний, которые они возглавляют? Испытывают ли они какое-либо сочувствие к жертвам или занимаются только расчетом дивидендов, которые получат их инвесторы, роялти, выплачиваемых правительству, и бонусов? Что происходит в голове Рэйчел Кляйн, директора Агентства по контролю за оборонным экспортом, которая возглавила «реформу», ослабившую регулирование такого экспорта? Рада ли она тому, что все формы были правильно заполнены, или у нее щемит сердце?
Алиев не первый тиран, чья армия полагается на оружие из Израиля. Ему предшествовали главы режима апартеида в Южной Африке, генералы в Аргентине, Пиночет в Чили, режим в Китае и шах Ирана. Азербайджан поставляет нефть в Израиль и помогает ему в противостоянии с Ираном.
И все же, несмотря на эти прецеденты и стратегические оправдания, сотрудничество Израиля в этнических чистках в Нагорном Карабахе требует изменения экспортной политики Израиля и ограничения продаж агрессивным диктатурам. Израиль также должен предоставить помощь Армении, чтобы помочь стране принять беженцев.
Как писал "Гаарец" (6 марта), Израиль разрешил переброску по воздуху с авиабазы Увда в Азербайджан огромного количества вооружения и боеприпасов, направлявшихся на фронт в Нагорном Карабахе. В отличие от других клиентов израильской оборонной промышленности, которые хотят держать свои отношения с Израилем в тайне, правитель Азербайджана Ильхам Алиев на самом деле любил хвастаться своими сине-белыми системами вооружений».