Հռոմի ստատուտի վավերացումը չմտածված, ռազմավարական առումով՝ սխալ քայլ էր և առաջին հերթին խնդիրներ կառաջացնի  հենց Հայաստանի համար․ ՌԴ Պետդումայի նախագահ
03/10/2023 18:44
Հռոմի ստատուտի վավերացումը չմտածված, ռազմավարական առումով՝ սխալ քայլ էր և առաջին հերթին խնդիրներ կառաջացնի հենց Հայաստանի համար․ ՌԴ Պետդումայի նախագահ
ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը ՀՀ ԱԺ կողմից ՄՔԴ  Հռոմի կանոնադրության վավերացումը որակել է չմտածված,  ռազմավարական առումով՝ սխալ քայլ։ Վոլոդինը գրառում է արել Տելեգրամի իր ալիքում՝ նշելով, որ Հռոմի ստատուտի վավերացումը առաջին հերթին խնդիրներ կառաջացնի հենց Հայաստանի և նրա քաղաքացիների համար։
Ըստ Վոլոդինի՝ հիմնավորել ու բացատրել կարելի է ցանկացած որոշում, բայց նրանք, ովքեր Հայաստանում վավերացրել են Հռոմի ստատուտը, առաջին հերթին պետք է պատասխանեն՝ «Ինչու՞ են դա արել»։
«Մեր երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելը մեր ժողովուրդների ընտրությունն է՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների։ Հռոմի ստատուտի վավերացումը հակասում է դրան»,- գրել է Վոլոդինը։

Володин: Подписание Римского статута создаст проблемы Армении
Председатель Госдумы Вячеслав Володин, комментируя ратификацию Ереваном Римского статута МУС, назвал данное решение непродуманным, стратегически неверным, оно прежде всего создаст проблемы Армении и её гражданам.
«Это непродуманное, стратегически неверное решение, которое прежде всего создаст проблемы Армении и её гражданам», - отметил Володин в своем Telegram-канале.
По его словам, объяснить можно какое угодно решение и что угодно, но тем, кто принимал его, надо в первую очередь ответить на вопрос «зачем?».
«Развитие отношений между нашими странами - это выбор наших народов: Российской Федерации и Армении. Ратификация Римского статута противоречит этому», - также подчеркнул он.