Ղարաբաղի շուրջ այսօրվա իրավիճակի հիմքը հենց Փաշինյանի որոշումն էր. Պեսկով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինքը որոշել է ճանաչել Ադրբեջանի սահմանները 1991 թվականի դրությամբ, և դա եղել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ այսօրվա իրավիճակի նախաբանը, լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Կրեմլի ներկայացուցիչն այսպես է արձագանքել Մոսկվայի հետ երկկողմ գործընկերության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) մեխանիզմների վերաբերյալ Երևանի քննադատությանը։
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի վերաբերյալ քննադատություններին, ապա պետք է միշտ հիշել պարոն Փաշինյանի որոշումը, որը նա կայացրել է Պրահայում և ճանաչել է Ադրբեջանի սահմանները 1991 թվականի դրությամբ։ Ըստ այդմ՝ նա ճանաչել է Ղարաբաղի տարածքը որպես Ադրբեջանի տարածք։ Հենց սա է ամբողջ իրավիճակի հիմքը, որն այժմ կա»,- ասել է Պեսկովը

Песков: предтечей сегодняшней ситуации вокруг Карабаха было решение самого Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сам принял решение признать границы Азербайджана по состоянию на 1991 год, и именно это стало предтечей сегодняшней ситуации вокруг Нагорного Карабаха, заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Так представитель Кремля отреагировал на критику Еревана в адрес двустороннего партнерства с Москвой и механизмов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
"Что касается рассуждений относительно Карабаха, то здесь всегда надо помнить о решении господина Пашиняна, которое он принял в Праге и признал границы Азербайджана по состоянию на 1991 год. Соответственно, он признал территорию Карабаха территорией Азербайджана. Именно это является предтечей всей той ситуации, которая сейчас есть", - указал Песков.