ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը գաղտնի բանակցություններ են վարել Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամից օրեր առաջ. POLITICO
04/10/2023 10:30
ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից մի քանի օր առաջ գաղտնի բանակցություններ են վարել Թուրքիայում՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի հետ, գրում է POLITICO-ն։
Հանդիպումը նշանավորում է ուկրաինական պատերազմի բռնկման պահից ի վեր Մոսկվայի և Արևմուտքի միջև հազվագյուտ, թեեւ վերջնարդյունքում անարդյունք շփումը անվտանգության հիմնական խնդրի շուրջ:
Քննարկումներին ծանոթ բարձրաստիճան դիվանագետը POLITICO-ին ասել է, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 17-ին Ստամբուլում՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու ջանքերի շրջանակում, որպեսզի վերջ տա անկլավի իննամսյա շրջափակմանը և թույլ տա Հայաստանից մարդասիրական օգնության շարասյուներին անցնել: Նա ասել է, որ հանդիպման ժամանակ հիմնական ուշադրությունը սեւեռվել այն բանի վրա, թե «ինչպես տեղից շարժել այդ անիծյալ բեռնատարները» և ապահովել, որ սննդի և վառելիքի մատակարարումները հասնեն 100,000 բնակիչներին:
ԱՄՆ-ն ներկայացրել է Կովկասում բանակցությունների գծով Վաշինգտոնի ավագ խորհրդական Լուի Բոնոն, ԵՄ-ն ուղարկել է իր հատուկ բանագնաց Տոյվո Կլաարին, իսկ Ռուսաստանը գործուղել է Իգոր Խովաևին, ով Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ բանագնացն է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների գծով։
POLITICO-ին տրամադրված հայտարարության մեջ ԵՄ պաշտոնյան ասել է՝ «մենք կարծում ենք, որ կարևոր է պահպանել շփման ուղիները համապատասխան զրուցակիցների հետ՝ թյուրիմացություններից խուսափելու համար»: Պաշտոնյան նաև նշել է, որ Կլաարը «վերջին տարիներին» ձգտել է պահպանել շփման ուղիները բազմաթիվ ճակատներում, այդ թվում՝ Խովաևի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինի հետ բանակցություններում:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանել հանդիպումը՝ ասելով միայն, որ «մենք չենք մեկնաբանում մասնավոր դիվանագիտական ​​քննարկումները»։
Այնուամենայնիվ, խնդրին ծանոթ ամերիկացի պաշտոնյան բացատրել է, որ քննարկումները ծագել են այն ըմբռնումից, որ Կրեմլը շարունակում է վերահսկել իրավիճակը տարածաշրջանում։ «Մենք պետք է կարողանանք աշխատել ռուսների հետ այս հարցում, քանի որ նրանք իսկապես ազդեցություն ունեն կողմերի վրա, հատկապես հիմա, երբ մենք վտանգավոր պահին ենք»,- ասել է ամերիկացի պաշտոնյան։

POLITICO: ЕС, США и Россия провели секретные переговоры за несколько дней до кризиса в Нагорном Карабахе
04/10/2023 10:36
Высшие должностные лица США, ЕС и России провели тайные переговоры в Турции по поводу ситуации в Нагорном Карабахе за несколько дней до агрессии Азербайджана против Арцаха, пишет POLITICO
Эта  встреча знаменует собой редкий — хотя и в конечном итоге безуспешный — контакт между Москвой и Западом по серьезной проблеме безопасности после начала войны в Украине.
Высокопоставленный дипломат, знакомый с ходом обсуждений, сообщил POLITICO, что встреча состоялась 17 сентября в Стамбуле в рамках усилий по оказанию давления на Азербайджан, чтобы тот прекратил девятимесячную блокаду анклава и разрешил пропускать конвои с гуманитарной помощью из Армении. По его словам, на встрече основное внимание уделялось тому, «как заставить эти чертовы грузовики двигаться» и обеспечить, чтобы поставки продовольствия и топлива могли достичь 100 000 жителей.
США представлял Луи Боно, старший советник Вашингтона по переговорам на Кавказе, а ЕС направил своего спецпредставителя Тойво Клаара. Тем временем Россия направила Игоря Ховаева, который является специальным посланником РФ по отношениям между Арменией и Азербайджаном.
В заявлении, предоставленном POLITICO, представитель ЕС заявил, что «мы считаем важным поддерживать каналы связи с соответствующими собеседниками, чтобы избежать недоразумений». Чиновник также отметил, что Клаар на протяжении «последних лет» стремился сохранить линии связи на многих фронтах, в том числе в переговорах с Ховаевым и заместителем министра иностранных дел России Михаилом Галузиным.
Представитель Госдепартамента США отказался комментировать встречу, заявив лишь, что «мы не комментируем частные дипломатические дискуссии».
Однако американский чиновник, знакомый с этим вопросом, объяснил, что дискуссии возникли из-за понимания того, что Кремль по-прежнему контролирует ситуацию в регионе. «Нам нужно иметь возможность работать с русскими по этому вопросу, потому что они действительно имеют влияние на стороны, особенно сейчас, когда мы переживаем опасный момент», — сказал американский чиновник.