Կրեմլը հաստատել է Ադրբեջանի ռազմական գործողության մեկնարկից անմիջապես առաջ Ղարաբաղի հարցով ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ բանակցությունների անցկացումը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հաստատել է POLITICO-ի հաղորդագրությունը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության նախօրեին ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Ռուսաստանի Դաշնության եռակողմ հանդիպման անցկացման մասին՝ նշելով, որ այդ հանդիպման նկարագրված մանրամասները չեն համապատասխանում իրականությանը.
«Ոչ այնպես, ինչպես նկարագրված է այդ նյութում, այդպես չէ, կան բազմաթիվ անճշտություններ, բազմաթիվ սխալներ: Որոշակի շփումներ Ղարաբաղի հարցով, իսկապես, եղել են»,- լրագրողներին ասել է նա։
Միաժամանակ Պեսկովն ընդգծել է. «Բայց սրանք այն բանակցությունները չեն, որոնց մասին այնտեղ գրված է»։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նույնպես հայտարարել է, որ ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները հանդիպել են Թուրքիայում՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը և այդ շփումների փաստը գաղտնիք չէ։ .
«Գաղտնիների մասին չգիտեմ. ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն դիմել են մեզ։ Խնդրել են հանդիպում անցկացնել, նույնիսկ կասեի՝ ինչ-որ շփումներ անցկացնելու համար։ Նախանշվել է հանդիպման նպատակը, և հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Վերջ»,-նշել է նա
Ավելի վաղ Politico թերթը գրել էր, որ ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները Լեռնային Ղարաբաղի թեմայով հանդիպում են անցկացրել Թուրքիայում՝ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ռազմական գործողության մեկնարկից առաջ։

В Кремле подтвердили проведение переговоров с США и ЕС по Карабаху незадолго до начала военной операции Азербайджана
04/10/2023 14:30
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подтвердил сообщение POLITICO о проведении трехсторонней встречи США, ЕС и РФ накануне военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе, отметив, что описанные детали этой встречи не соответствуют действительности.
«Не совсем так, как это описывается, там много неточностей, много ошибок в этом материале. Определенные контакты по Карабаху были, действительно имели место», - сказал он журналистам.
При этом Песков подчеркнул: «Но это не те переговоры, о которых там написано».
Официальный представитель МИД России Мария Захарова также заявила, что представители ЕС, США и РФ встречались в Турции для обсуждения ситуации в Нагорном Карабахе, однако ничего секретного в самом факте этих контактов не было.
«Насчет секретных я не знаю: к нам обратились США и ЕС, инициативно. Попросили провести встречу, я бы даже сказала, провести какие-то контакты. Цель встречи была обозначена и в ходе встречи стороны обменялись точками зрения на ситуацию. Вот и все», - сказала она в ходе брифинга.
Ранее газета Politico писала, что представители ЕС, США и России провели встречу в Турции по теме Нагорного Карабаха незадолго до начала сентябрьской военной операции Азербайджана.