Եվրամիությունն էր, որ դավաճանեց հայերին. Զախարովա
Լեռնային Ղարաբաղի վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Եվրամիությունը դավաճանեց Հայաստանին, իսկ եվրոպացի դիտորդները դավաճանեցին հայերին. ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Վերջին իրադարձությունները հստակ ցույց տվեցին, որ եվրոպացի դիտորդները որդեգրել են ամենաստոր դիրքորոշումը։ Նրանք սկզբում զբաղված էին Հայաստանին ուղղված հորդորներով ու խոստումներով և պարզապես պաշտոնական Երևանին այլ ծուղակ գցեցին, իսկ հետո դարձան լուռ վկաներ, թե ինչպես է զարգանում իրավիճակը», -​ ասել է Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ Բրյուսելը լուռ հետևում էր, թե ինչպես են ռուս խաղաղապահները օգնում Հայաստան մեկնող Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին և հումանիտար օգնություն հասցնում տարածաշրջան։
Զախարովան մատնանշելով ԵՄ-ին՝ նկատել է, որ ՀՀ քաղաքացիներին սուտ հրահրում են ու ասում, որ իբր դավաճանվել են Ռուսաստանի կողմից։ «Չէ, Ռուսաստանը չի դավաճանել։ Ռուսաստանը միշտ եղել է այնտեղ, միշտ դադարեցրել է արյունահեղությունը այս տարածաշրջանում և միշտ օգնել է ֆինանսապես, տնտեսական և մարդասիրական առումով», - ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը՝ նշելով, որ հենց Եվրամիությունն է խորհուրդ տվել Երեւանին հրաժարվել Մոսկվայի միջնորդությամբ հաստատված պայմանավորվածությունների կատարումից։

Захарова: Евросоюз предал армян
Последние события в Нагорном Карабахе показали, что Европейский союз предал Армению, а европейские наблюдатели предали армян, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Последние события отчетливо показали, что европейские наблюдатели заняли подлейшую позицию. Сначала они занимались увещеванием Армении и обещаниями и просто заманили официальный Ереван в очередную ловушку, а потом стали молчаливыми свидетелями того, как развивалась ситуация», - сказала Захарова на брифинге.
Брюссель молча взирал на то, как российские миротворцы помогали выезжающим в Армению жителям Нагорного Карабаха и привозили в регион гуманитарную помощь, подчеркнула Захарова.
«Ну как молча, естественно, подзуживая и рассказывая гражданам Армении небылицы относительно того, что их якобы Россия предала. Нет, это не Россия предала. Россия всегда была рядом, всегда останавливала кровопролитие в этом регионе и всегда помогала финансово, экономически и гуманитарно», - подчеркнула представитель российского МИД.
Отказаться от выполнения договоренностей, установленных при посредничестве Москвы, посоветовал Еревану именно Европейский союз.