Սպիտակ տունը հրաժարվել է 24 մլրդ դոլար հատկացնել Կիևին և օգնության այլ ուղիներ է փնտրում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն այլևս չի ձգտում ԱՄՆ Կոնգրեսից ստանալ Ուկրաինային 24 միլիարդ դոլար օգնություն հատկացնելու պահանջ և դիտարկում է Կիևին ֆինանսական աջակցության այլ տարբերակներ։ Այս մասին հայտնում է The Washington Post-ը։
Սպիտակ տան պաշտոնյաները թերթին հայտնել են, որ Բայդենի վարչակազմին մնացել են բավականաչափ միջոցներ Ուկրաինայի մարտադաշտի կարիքները հոգալու համար, սակայն պարզ չէ, թե դրանք որքան երկար կտևեն: Ըստ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի՝ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմն այլևս չի պնդում Կիևի 24 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորումը։
Նշվում է, որ Սպիտակ տունը շտապ վերանայում է Ուկրաինային օգնության ռազմավարությունը։ Պաշտոնյաները քննարկում են՝ շարունակե՞լ առաջ մղել մեծ ֆինանսավորման փաթեթ, որը կարող է տևել մինչև 2024 ֆինանսական տարվա վերջ, թե՞ առաջարկել ավելի փոքր գումար, որն ավելի հավանական է, որ Կոնգրեսի աջակցությունը շահի: Ամերիկյան նախագահի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքով, Կիևին հետագա աջակցությունը մեծապես կախված է նրանից, թե ով կդառնա Ներկայացուցիչների պալատի հաջորդ նախագահը:

WP: Белый дом отказался выделить Киеву $24 млрд и ищет другие пути помощи
Администрация президента США Джо Байдена больше не добивается от Конгресса США выделения $24 млрд в помощь Украине и рассматривает другие варианты финансовой поддержки Киева. Об этом сообщила газета The Washington Post.
Как сообщили газете представители Белого дома, у администрации Байдена осталось достаточно средств, чтобы обеспечивать нужды Украины на поле боя, однако неизвестно, на какой срок их хватит. По словам одного из высокопоставленных чиновников, администрация американского президента больше не настаивает на дополнительном финансировании Киева в размере $24 млрд.
Отмечается, что Белый дом в срочном порядке пересматривает стратегию помощи Украине. Чиновники обсуждают, стоит ли продолжать настаивать на крупном пакете финансирования, которого может хватить до окончания 2024 финансового года, или предложить более мелкую сумму, которая с большей вероятностью получит поддержку Конгресса. По словам высокопоставленного сотрудника администрации американского президента, дальнейшая поддержка Киева во многом зависит от того, кто станет следующим спикером Палаты представителей.