ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 12-ին կքննի Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 12-ին կքննի Հայաստանի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կայքէջը։
Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջով։
Հայաստանի Հանրապետությունը, վկայակոչելով կանոնադրության 41-րդ հոդվածը և Դատարանի կանոնակարգի 73-րդ հոդվածը, հարցում է ուղարկել դատարան ՝ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքների պահպանման և պաշտպանության համար» ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին:
Հայաստանը խնդրում է դատարանին կիրառել հետևյալ ժամանակավոր միջոցները և հաստատել Ադրբեջանի պարտավորությունները՝ համաձայն այդ գործով կայացրած վճիռների, մասնավորապես ՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի և 2023 թվականի փետրվարի 22-ի:
1) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ցանկացած միջոց ձեռնարկելուց, որը կարող է հանգեցնել Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի նկատմամբ իր պարտավորությունների խախտմանը։
2) Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ցանկացած գործողությունից, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղից մնացած էթնիկ հայերին դուրս մղելուն կամ նրանց համար հետեւանքներ ունենալուն, կամ խոչընդոտում է վերջին ռազմական հարձակման ժամանակ տեղահանված անձանց, այդ թվում ՝ Հայաստան կամ երրորդ պետություններ փախչողներին անվտանգ և արագ վերադարձին իրենց տները, միաժամանակ թույլ տալով նրանց, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը, դա անել անարգել։
3) Ադրբեջանը պետք է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին իր զինված հարձակման հետևանքով օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր քաղաքացիական հաստատություններից դուրս բերի ողջ ռազմական և իրավապահ անձնակազմը;
4) Ադրբեջանը պետք է աջակցի Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա մասնագիտացված հաստատությունների հասանելիությանը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ և զերծ մնա որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց և որևէ կերպ չմիջամտի նրանց գործունեությանը։
5) Ադրբեջանը պետք է աջակցի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու հասանելիությունը և զերծ մնա որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց, ինչպես նաև համագործակցի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ ՝ վերջին հակամարտության այլ հետևանքների վերացման գործում։
6) Ադրբեջանը պետք է անհապաղ աջակցի Լեռնային Ղարաբաղում կոմունալ ծառայությունների, այդ թվում ՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի ամբողջական վերականգնմանը և հետագայում ձեռնպահ մնա դրանք խափանելուց։
7) Ադրբեջանը պետք է զերծ մնա Լեռնային Ղարաբաղի ներկա կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինծառայողների նկատմամբ պատժիչ միջոցներ ձեռնարկելուց։
8) Ադրբեջանը չպետք է փոխի կամ ոչնչացնի 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված որևէ հուշարձան կամ Լեռնային Ղարաբաղում առկա որևէ այլ հուշարձան, հայկական մշակութային օբյեկտ կամ արտեֆակտ։
9) Ադրբեջանը ճանաչում և գործողության մեջ է դնում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների կողմից ստեղծված քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումները, անձը հաստատող փաստաթղթերը, սեփականության իրավունքները և գրանցամատյանները և չի ոչնչացնում կամ առգրավում այդպիսի գրանցամատյաններն ու փաստաթղթերը։
10) Ադրբեջանը պետք է դատարանին հաշվետվություն ներկայացնի սույն վճիռի ի կատար ածելու համար ձեռնարկված բոլոր միջոցների մասին մեկ ամսվա ընթացքում ՝ սկսած սույն վճռի ամսաթվից և հետագայում յուրաքանչյուր երեք ամիսը մեկ, մինչև դատարանի կողմից գործի վերաբերյալ վերջնական որոշման կայացումը։

Международный суд ООН 12 октября рассмотрит иск Армении против Азербайджана
Международный суд ООН рассмотрит иск Армении к Азербайджану. Как передает «Арменпресс», об этом сообщено на сайте Международного суда ООН.
Армения обратилась в Международный суд ООН с просьбой применить промежуточные меры против Азербайджана.
Республика Армения, ссылаясь на статью 41 Устава и статью 73 Регламента суда, направила в суд запрос о применении промежуточных мер «для соблюдения и защиты прав, закрепленных в международной Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации».
Армения просит суд применить промежуточные меры и подтвердить обязательства Азербайджана в соответствии с решениями, вынесенными по делу, а именно 7 декабря 2021 года и 22 февраля 2023 года.
1) Азербайджану следует воздерживаться от принятия любых мер, которые могут привести к нарушению его обязательств перед Комитетом по ликвидации расовой дискриминации;
2) Азербайджан должен воздерживаться от любых действий, прямо или косвенно направленных на изгнание оставшихся этнических армян из Нагорного Карабаха, или имеющих для них последствия, или препятствующих безопасному и быстрому возвращению в свои дома перемещенных лиц вследствие последнего военного нападения, в том числе бежавших в Армению или в третьи государства, в то же время позволяя тем, кто желает покинуть Нагорный Карабах, делать это беспрепятственно;
3) Азербайджан должен вывести всех военных и сотрудников правоохранительных органов из всех гражданских учреждений Нагорного Карабаха, оккупированного в результате его вооруженного нападения 19 сентября 2023 года;
4) Азербайджан должен содействовать доступу Организации Объединенных Наций и ее специализированных учреждений к этническим армянам Нагорного Карабаха и воздерживаться от создания каких-либо препятствий и никоим образом не вмешиваться в их деятельность;
5) Азербайджан должен содействовать доступу Международного Комитета Красного Креста к оказанию гуманитарной помощи этническим армянам Нагорного Карабаха и воздерживаться от создания каких-либо препятствий, а также сотрудничать с Международным Комитетом Красного Креста в устранении других последствий недавнего конфликта;
6) Азербайджан должен немедленно содействовать полному восстановлению в Нагорном Карабахе коммунальных услуг, включая подачу газа и электричества, и воздерживаться от срыва их в будущем;
7) Азербайджану следует воздерживаться от принятия карательных мер против нынешних или бывших политических представителей или военнослужащих Нагорного Карабаха;
8) Азербайджан не должен изменять облик или уничтожать какие-либо памятники, посвященные Геноциду армян 1915 года, или любые другие памятники, объекты армянской культуры или артефакты, существующие в Нагорном Карабахе.
9) Азербайджан признает и вводит в действие созданные властями Нагорного Карабаха записи актов гражданского состояния, документы, удостоверяющие личность, права собственности и регистры, и не уничтожает и не конфисковывает такие регистры и документы;
10) Азербайджан обязан сообщать суду обо всех мерах, принятых во исполнение настоящего решения, в течение одного месяца со дня вынесения этого решения и каждые три месяца после этого до принятия судом окончательного решения по делу.