Երևանում առանձնապես չեն ցանկանում տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին. Պուտին
Երևանում առանձնապես չեն ցանկանում տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներին։ Այս մասին Валдай միջազգային քննարկման ակումբի լիագումար նիստի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ պատասխանելով հարցին, թե չի՞ կարող արդյոք Ռուսաստանն օգնել, որպեսզի Ադրբեջանը գթառատություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում շատ հայտնի, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
«Դե, նա հրաժարվեց մեր քաղաքացիությունից», - նշել է Պուտինը։ Նրա խոսքերով՝ «մենք դա միշտ արել ենք, հիմա էլ անում ենք»։
«Ես հեռախոսով խոսել եմ նախագահ Ալիևի հետ, դե, մենք նախկինում էլ խոսում էինք այն մասին, որ ինչ էլ լինի այնտեղ, և նա ինձ վստահեցնում էր, որ ինչ էլ լինի, ինքը կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքները։ Բայց հիմա այնտեղ հայ չի մնացել, բոլորը գնացել են։ Այնտեղ պարզապես հայեր չկան։ Դե, միգուցե 1000-1500:
Վե՛րջ։ Դե, վերջ, այնտեղ ուղղակի ոչ ոք չկա... Դե, ինչ վերաբերում է նախկին ղեկավարներին, չգիտեմ, չեմ ուզում մանրամասնել, բայց ես այնպես եմ հասկանում, որ Երևանում նրանց առանձնապես չեն ուզում տեսնել։ Բայց ես ելնում եմ նրանից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ելնելու է հումանիտար բնույթի նկատառումներից՝ հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանի բոլոր տարածքային հարցերը լուծված են», - նշել է նա։

Путин: В Ереване не особо хотят видеть бывших руководителей Нагорного Карабаха
В Ереване не особо хотят видеть бывших руководителей Нагорного Карабаха. Об заявил президент РФ Владимир Путин в ходе пленарного заседания международного дискуссионного клуба «Валдай», отвечая на вопрос не может ли Россия посодействовать, чтобы Азербайджан проявил милосердие к бывшим руководителям Нагорного Карабаха, в том числе к бывшему госминистру Рубену Варданяну, которого в РФ очень хорошо знают.
«Ну он отказался от нашего гражданства», - заметил Путин. По его словам, «мы всегда это делали, и сейчас это делаем». «Я разговаривал по телефону с президентом Алиевым, ну и раньше мы говорил о том, что чтобы там не случилось, и он меня заверял в том, что чтобы не случилось он обеспечит безопасность и права армянского населения Нагорного Карабаха. Но сейчас там же армян не осталось, все ушли. Там просто нет армян. Ну может быть 1000-1500. Все! Ну все, там просто никого нет…Ну а вот что касается бывших руководителей, я не знаю, не хочу вдаваться в детали, но я так понимаю, их особо и в Ереване не хотят видеть. Но я исхожу из того, что руководство Азербайджана будет исходить из соображений гуманитарного характера, с учетом того, что все территориальные вопросы Азербайджана решены», - отметил он.