Տոյվո Կլաարը Բաքվում է. քննարկվել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հարցը
Հոկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի հեռանկարների, երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերի, տարածաշրջանում վերջին իրավիճակի շուրջ։
Բայրամովն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը շահագրգռված է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԵՄ-ի միջնորդությամբ անցկացվող խաղաղության օրակարգի հանդիպումների դրական արդյունքով, և որ 30 տարի անց «պատմական հնարավորություն է ստեղծվել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար»։

Глава МИД Азербайджана обсудил со спецпредставителем ЕС перспективу проекта мирного соглашения
11 октября министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов принял специального представителя Европейского Союза на Южном Кавказе Тойво Клаара.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о перспективах проекта мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, вопросах нормализации отношений между двумя странами, последней ситуации в регионе.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что азербайджанская сторона заинтересована в положительном исходе встреч по мирной повестке, проведенных при посредничестве международных партнеров, в том числе ЕС, и что спустя 30 лет возникла историческая возможность для обеспечения мира и стабильности в регионе.