Ռուսաստանը կարող է օգնել լուծել Իսրայելի շուրջ հակամարտությունը. Դմիտրի Պեսկով
Ռուսաստանը կապ է պահպանում պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության երկու կողմերի հետ, ուշադիր վերլուծում է իրավիճակը և կարող է պոտենցիալ մասնակցել կարգավորմանը, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք պահպանում ենք մեր շփումները հակամարտող կողմերի հետ», - ասել է նա՝ ի պատասխան այն հարցին, թե արդյո՞ք Ռուսաստանի Դաշնությունը պլանավորում է ՀԱՄԱՍ-ը ճանաչել որպես ահաբեկչական կազմակերպություն՝ այլ երկրների օրինակով։
«Երկուսում էլ կան Ռուսաստանի քաղաքացիներ, մեզ համար Ռուսաստանի քաղաքացիների ճակատագիրը թիվ 1 առաջնահերթությունն է», - ընդգծել է Պեսկովը։
Բացի այդ, նա հավելել է, որ Ռուսաստանը «շարունակում է ուշադիր վերլուծել իրավիճակը»։
«Ռուսաստանը պահպանում է իր դիրքը՝ որպես կարգավորման գործընթացներին մասնակցելու ներուժ ունեցող երկիր», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Россия может помочь в урегулировании конфликта вокруг Израиля։ Песков
Россия сохраняет контакты с обеими сторонами палестино-израильского конфликта, тщательно анализирует ситуацию и потенциально может участвовать в урегулировании. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Мы сохраняем наши контакты со сторонами конфликта", - сказал он в ответ на вопрос, не планирует ли РФ признать ХАМАС террористической организацией по примеру других стран. "И там, и там есть российские граждане. Для нас судьба российских граждан является приоритетом номер 1", - подчеркнул Песков.
Кроме того, добавил он, Россия "продолжает тщательно анализировать ситуацию". "И сохраняет свои позиции как страны, которая имеет потенциал участия в процессах урегулирования", - указал представитель Кремля.